Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от 35-о училище в София успяха да създадат лаборатория по химия

35 СУ „Добри Войников“ в София
Снимка: Фейсбук - 35 училище „Добри Войников“

Фондация "Малките стъпки" изпълнява проект "Гражданско образование чрез ученическо участие".

Проектът е започнал през февруари тази година, в началото на втория учебен срок в 35-о училище "Добри Войников" в София, в часа на класа за гражданско образование на децата и за формиране на техни идеи за промяна на средата около тях. Това каза за БНР Люба Батембергска от екипа на Фондация "Малките стъпки".

"След като настъпи пандемията, ние продължихме дистанционно, решихме, че това е едно много добро време, в което учениците могат да мислят какво биха искали да променят в училище или в града. Направихме срещи и с представители на местната власт, районният кмет, с председателят на Общинския съвет, защото целта на програмата беше и приложно гражданско образование, децата да знаят какви са механизмите за вземане на решения, по какъв начин те могат да осъществят своите идеи, как се работи с институция", допълни Батембергска.

Децата са направили избори в училището, за да гласуват кои инициативи да бъдат осъществени. В инициативата са се включили  504 ученици от 1-ви до 12-и клас.

"Имаха идея за лаборатория по химия в училище. Това е нещо, което изглеждаше почти нереалистично да се случи за толкова кратко време, защото нямаше свободен кабинет, трябваше да се направи ремонт, лабораторията не е толкова евтино начинание, но те успяха да убедят училищното ръководство, успяха да убедят учителите си по физика и химия да ползват един и същи кабинет, направиха фондонабиране и убедиха спонсор - Съюза на фармацевтите, които отпуснаха дарение, с което беше закупен огнеупорен шкаф", подчерта Люба Батембергска в предаването „Преди всички“.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24