Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малки и големи все още пишат писма до Дядо Коледа

Снимка: Ангел Шенков

Много любезно помолихме джуджетата на Дядо Коледа да ни допуснат да надзърнем в писмата на децата. Джуджетата ни помолиха да внимаваме. Затова и имената на децата са сменени. Пък и не искаме да развалим изненадата за някое дете. И така. Започваме с преглед на послушанието. 

Всички писма започват с „много бях послушен или послушна“ - с „две ушички“, както уточнява едно тригодишно дете. Така че да няма съмнение - Дядо Коледа да се разсърди или пък да не донесе подаръците. Е, има и нюанси. Едно от дечицата обещава да слуша до Коледа. Друго - да плаче, ако не поучи подарък. Трето, ако ги получи, да слуша повече. Част от хлапетата си признават, че „Тази година малко не съм слушал, направил съм грешки“. Но позитивното е, че момченцето си признава, а и казва, че, макар и на 10 години, разбира нещата и е решил да слуша. 

Аплодисменти за всички малки и големи, които си признават грешките. Дядо Коледа със сигурност ще донесе подаръци и здраве за 2021-ва, защото 2020-та „година беше изпитание за целия свят“, както пише 10 годишната Теодора. Няма как Covid да не присъства в писмата на децата. Божидар пише „дано пандемията не ни попречи пак да се срещнем“. В училище, разбира се. По-големите деца искат и таблети, за да им е по-лесно дистанционното обучение. А по-малките да учат не през компютъра, а с другарчетата в училище. „Много ми се иска Ани да се върне при нас“, пише едно момченце. Голямото коледно чудо и пандемията да свърши и всичко да е както преди. И да се „върнем към нормалния си живот“.

Джуджетата ни казаха, че темата Covid присъства в около един процент от писмата на децата по Коледа. Но в повече позитивна насока. Лили си пожелава „всички хора да са здрави и корона вирусът да изчезне“. Децата осъзнават, че „Заради тази проклета болест, Коледата ще бъде много различна“. И най-много съжаляват, че няма да бъдат заедно с останалите и всички, които обичат. Затова разчитат на Дядо Коледа да разнесе пожеланията им за здраве, успехи за децата на България, за вяра, за надежда. Десетгодишната Кики даже обобщава в писмото си с надежда, че „само времето ще покаже дали тази година на изпитание е променил живота ни към по-добро“. 

Извън Covid, писмата на децата са пълни с желания за различни подаръци. Първокласниците са най- интересни. Писмата им са пълни с картички, картинки и правописни грешки. „Извини ме, ако някоя буква липсва“, пише едно от момичетата. Предполагаме само, че още не е взела буквата. И си пожелава - подаръци на всички бедни и гладни деца по света. Друго момиченце, вероятно бъдеща художничка, е изпратила великолепно украсеното писмо до Дядо Коледа с желание за голям комплект с моливи, флумастери, боички. Други деца предпочитат „развлекателни образователни игри, с които да се забавляват със семейството“. А трети искат добрият старец да им избере - „занимателен подарък“. Момченцата са по-директни. Списък от почти 20 предмета, свързани с популярна електронна игра е изпратил един юнак. Ако сте родител и още се чудите - да знаете - наследникът ви със сигурност ще се зарадва на фланелки, лего, книги, базирани на играта. 

Разни животинки присъстват в писмата на децата за Коледа. „Мили Дядо Коледа тази година искам нещо живо, което е голяма отговорност“, пише малкият Вальо. „Сега ще си кажеш - ти няма да се грижиш за него!“, притеснява се момчето. Обаче Вальо явно е наясно, че то трябва да е мъжко, малко, сладко и добро. После  разбираме от писмото, че това е куче. Едно момченце пък си пожелава играчка за нейните „красиви папагалчета“.

Мило отношение, че този, който подарява, има нужда от подарък разкриват писмата на хлапетата за Коледа. „А ти какво искаш да ти подаря“, пита тригодишният Милен. Момиченце пише, че е оставило за добрия старец бисквитки под елхата. А за еленчетата моркови до вратата. Момиченце е оставило лакомства под елхата, топло мляко и бисквитки.

Накрая помолихме джуджетата да ни покажат писмото на най-малкия и на най-големият. Най-малкият се оказа на три години. Той, по-скоро родителите му са написали, че най- добрите му приятели са Тони, Ники, Марти, Петя, Батман, Хълк и едно, коте което живее пред блока. Подаръкът, който иска момченцето, трябва да е различен от този на баба и дядо - писта, различен от самолета на чичо и леля. И от истинското бебе на мама и татко. Той си пожелава Дядо Коледа да донесе нови сърца за всички хора. За да „чувстват и обичат, да трепват“. Иска и големи мечти за тях, за да има с какво да запълва дните си. 30-годишно момиче също е писало на Дядо Коледа. То си пожелава голяма прегръдка от всичките приятели и повече време с тях. Момичето вярва, че заради свръх способностите си Дядо Коледа може да направи така, че всички да са здрави. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34