„Те кандидатстват за издаване на документи като граждани на Великобритания, защото едната майка е гражданин на Великобритания, но е родена в Гибралтар, а според закона за гражданството, ако детето не е родено във Великобритания - не може да получи и такова гражданство. Заради специалния статут на Гибралтар като задгранична територия", каза в предаването „Хоризонт до обед“ адвокат Любенова.
Дали детето може да получи гражданство по линия на българската майка? У нас не са разрешени еднополовите бракове.
За сведение - в Норвегия от няколко години са разрешени и религиозните бракове между еднополови двойки в рамките на протестантското вероизповедания, а гражданските еднополови бракове са разрешени от 2009 година подобно на още много други държави в света.
Тогава Столична община ни поиска документи за установяване на биологичния произход на детето. Само че СО не базира това си искане на нито един законов документ, на второ място нашето законодателство не припознава само биологичната връзка между дете и родител, но и ние имаме редица способи, които съществуват в законодателството, които признават връзката дете родител и като съществуваща правна такава – говоря за осиновяване, припознаване на дете", каза още адвокат Любенова.
Адвокатът посочи, че при дете, родено от асистирана репродукция у нас, общините не искат от родителите сведения за биологичния произход.
„При подаване на заявленията за финансиране на тези инвитро процедури се вписва партньорът на майката, който задължително според нашето законодателство трябва да е мъж, след това той се вписва като баща на детето. Ако не е в брак с него майката, той трябва да припознае детето. Но в нашия случай искането на Столична община беше абсолютна дискриминация по смисъла на Закона за защита от дискриминация, защото тази информация не се изисква от хетеросексуална двойка. Ние отказахме тази информация, получихме отказ от Столична община и го обжалвахме пред Административния съд, който пък посочи, че ще поиска тълкуване от Съда на ЕС в Люксембург“, каза експертът и поясни:
"До този момент този съд се е изказал по много дела за създаден и укрепен семеен живот, кога защитата на обществения интерес и националните ценности биха имали превес, кога тези въпроси биха могли да бъдат ограничени когато става въпрос за висшия интерес на детето. Въпросът е дали в този случай европейското законодателство ще може да измести националното законодателство. Българската държава не посочва защо защитата на традиционния брак по смисъла на българската Конституция е по-важен от това ние да защитим едно дете, което деюре е български гражданин, по силата на правото и държавата България е оставила без гражданство".
Двете майки, които пожелаха да останат анонимни, коментираха за "Хоризонт до обед":
"Чувстваме се ядосани и разстроени и не сме очаквали, че така ще се случи. От трите страни в България е най-трудно, в Испания за нас няма проблем как ни приемат - няма никаква дискриминация. Детето чува 4 езика, тя още не говори, но ние се обръщаме към нея с "Мами" и "Мамо". И двете ни семейства и близки ни приемат вече изключително добре. Но в България не можем да заведем Сара, но засега можем да я запишем в детска градина".
Майките очакват от решението на съда в Люксембург да имат възможност да получат български акт за раждане на Сара, по възможност да са вписани и двете като майки.
Адвокат Любенова заяви още, че очаква Съдът на ЕС да признае съществуването на връзката родител - дете по отношение на Сара с двете ѝ майки, и от това да произтекат всички семейно - правни наследствени отношения по българското законодателство и Сара да получи български акт за раждане с майки и двете жени, като впоследствие получи и български документи за самоличност.
Казус е възникнал с дете, на което районната администрация в Панчарево отказва да издаде акт за раждане. Детето е родено в Испания през декември 2019 г., а в акта му за раждане са записани две майки – българка и англичанка, които имат сключен брак..
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..