"Явора ми сподели преди време, че когато ме е гледала в театъра е получила някакъв вид вдъхновение и си е помислила, че аз бих могла да изиграя "Другата в огледалото", а в последствие се случи така, че помогнах с режисурата и с поставянето на пиесата в театрално пространство, но това е един хибрид, който се появи в рамките на Covid пандемията от 2020 година и прехвърлихме в 2021-а", каза в предаването "Графити по въздуха" актрисата Елена Петрова.
Пандемията наложила да се потърсят нови средства и форми за реализиране на проектите, подчерта тя:
"Затова го наричам хибрид, защото желанието ни да поставим истинска, реална постановка, която да се играе пред зрители остана на заден план и нямаше как да се осъществи, а това като че ли не е възможно в 2021 година не само заради ограниченията в театралните зали, а и по финансови причини. Все по-малко можем да разчитаме на хора, които подкрепят изкуството, като меценати, фондации", допълни Елена Петрова.
“Другата в огледалото” е театрално, артистично представление с четене на пиеса, но заснето с кино средства в Нов театър НДК. Артистите четат пиесата.
"Героинята също казва – „Ние сме това, което не ядем, а не това което ядем“. Не е ли всъщност изборът на това да живееш пътуването към смъртта. Най-красивото в пиесата е, че тя е много положителна и аз това искам да усетят зрителите. Тя не е тъжна, не е самосъжалителна, това е мелодрама. Напротив - това момиче има своята увереност по пътя и тя знае докъде иска да стигне, има своята цел и е страшно убедена, че това е тя, това мисли, това иска, в това вярва и опитва всички около себе си да убеди да я оставят на мира, защото това е нейният път. Не иска да бъде като другите, не иска да се състезава, да се сравнява, а върви по своя собствен път. Понякога той завършва трагично", подчерта Елена Петрова.
"Майката в пиесата не съм аз, а която и да е майка, която е жертва на този сериозен проблем. И затова избрах за съавтори още двама поети. Не исках да бъде само моята лична драма. Исках и две различни гледни точки - от хайку поетесата Лиляна Кънева и от японския поет Кен Нагай, който е мой съпруг и е човек, който идва от далечна и много подредена страна", коментира Явора Стоилова.
Интервютата можете да чуете в звуковия файл.На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..