Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 25 на сто от предвидените паркове и градини на територията на столична община са реализирани

Новият план за развитие на София предвижда двойно повече зелени кътове

Западният парк е оборудван със 110 камери и три патрула за безопасността на хората

"Ремонът на Западния парк се забави, той започна през 2018 година, като забавянето, освен по метеоролигчни причини, беше заради наличието на магистрален водопровод под един от фундаментите на главния вход на парка", това каза в "Хоризонт до обед" архитект Димитър Данчев, директор на Дирекция "Зелена система" в Столичната община за ремонта на Западен парк в София.
"Това не доведе до оскъпяване на проекта", коментира още арх. Делчев.

Проектът е на стойност 11 милиона лева, като 8 милиона са безвъзмездно европейско финансиране. В края на миналата година Столичната община взе заем от бюджета на София от над 3 млн. лв. за дофинансиране на ремонта, а това се случи, след като заради забавяния управляващият орган на Оперативна програма " Региони в растеж" санкционира проекта с 2 млн. и половина. 

След като ремонтът приключи, заемът на общината трябва да бъде възстановен след получаване на евросредствата:

"Точно така, ние сме подали всичките си искания към управляващия орган, след като бъдат възстановени, ние ще възстановим всички заеми към общинския съвет", отговори Димитър Делчев.

Западен парк

"Западният парк е много красив сега, той е обновен като няколко вида настилки, алеи, ново парково обзавеждане, 110 камери има за видеонаблюдение...Имаше сигнали за задържане на води, но те не бяха по алеите, а по зелените площи и ние ги отстраняваме поетапно.

Възстановени са алпинеумът, езерото, кривите оледала, места за разходки на кучета, пикник, Зелено училище, нова детска площадка и това са много красиви обекти за хората".

Делчев поясни, че благодарение на трите патрула, които обхождат парка, се предотвратява незаконна сеч на дървета, но и хората ще са предпазени от посегателства и престъпна дейност.

Директорът на Дирекция "Зелена система" в Столичната община каза още, че не е подготвен да коментира въпросите за това каква ще е съдбата на 85-те декара гора непосредствено до Западния парк, за които стана ясно, че са собственост на Министерството на отбраната и поради отпаднала необходимост може да бъдат продадени.

"Въпрост за зелената система на София е комплексен, така е по целия свят и ние разполагаме с богато наследство, но то е много старо вече, дърветата са застаряващи - те садени през 50 - те и 80- те години, не са и дълговечни, затова това наследство трябва да бъде обновявано". Това коментира в "Хоризонт до обед" ландшафния архитект Александър Петров от "Софияплан"  по темата за повече паркови пространства според новия градски план.

Анализът на зелената система на София е част от по-голямо изследване на "Софияплан" за околната среда, което включва още климата, въздуха, водите, почвите и отпадъците в Столична община.
Поектът „Програма за София“ е новият план за интегрирано развитие на общината до 2027 година. Арх. Петров е част от екипа, изготвил анализа, в частност по отношение на парковата среда.
Столична община
"София е сред европейските столици с много зеленина. Парковете и градините са със специален статут - те са с най- голяма функционална полза за жителите и за климата.

От нашето изследване стана ясно, че едва 25 на сто от предвидените паркове и градини на територията на столична община са реализирани, останалите не са", каза още архитект Петров.

Общият устройствен план на общината предвижда реализацията на двойно повече градски паркове и градини спрямо наличните в момента.

На въпрос, че много от предвидените площи за озеленяване обаче попадат в частни терени, а и немалко частни имоти съществуват и в момента в някои паркове, архитект Петров заяви:

Георги Корнейков, БНР

"Да, за много от тези територии липсват подробни устройствени планове, тепърва се прави ПУП за Борисовата градина.

Още не са реализирани например парковете около Владайска река, парк "Лозенец", "Южен парк 4", парк "Изток" и парк "Искър", това посочи още експертът.

Още по темата слушайте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32