Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Караисен чакат изборите и новия водопровод

Снимка: Здравка Маслянкова

Обявяването на по-строгите мерки за овладяване на пандемията завари хората от село Караисен в община Павликени на площада, където започна дългоочакваната от тях подмяна на 30 километра от водопроводните тръби. Миналата година местните хора на няколко пъти излизаха на протести и блокираха републиканския път за Свищов, борейки се за питейна вода.

Водата е на първо място, пандемията дано се овладее, а на 4 април ще гласуваме за по-добро бъдеще, обобщава настроенията един от възрастните мъже в селото.

Над 800 са жителите на Караисен и основният им проблем е не пандемията и спазването на мерките, нито затварянето на държавата, а липсата на питейна вода. Днес са обнадеждени, защото между парламентарните и президентските избори тази година очакват новите 30 километра водопровод, които да заменят старите и пропукани циментово-азбестови тръби.

Един от протестите в село Караисен заради проблема с водата  Снимка: Здравка Маслянкова

„Проблемът съществува отдавна. С огромна радост приемаме новината, че вече започва да се работи по този проект, който беше отлаган повече от две години“. 

„Надявам се нещо хубаво да се случи. Засега пандемията в Караисен е овладяна. Да се надяваме водопроводът да стане добре и за нас да има едно ново начало“.

За нас е дългоочакван този проект, защото миналото лято бяхме два месеца без капка вода, добре че си имаме геран“.

„Очакванията са големи - това нещо да доведе и до задържане на земеделските производители, защото, благодарение на тяхната продукция и на работата по дворовете, хората успяват да се препитават и да издържат и семействата си“. 

Снимка: Здравка МаслянковаВодопроводи, пандемия, ваксини и избори  - тези теми са изместили вечната тема за ниските пенсии, споделя възрастен мъж, докато върви към багера за изкопа, с който се поставя началото за решаване на проблема с безводието в Караисен.

„Какво се случва - нещо добро. Водата е на първо място. Пандемията дано се овладее, колкото се може по-бързо. Изборите са си избори - ще ходим да гласуваме. Пандемията няма да ме спре, такива проблеми няма в Караисен, всичко е нормално. Държавата мисля, че взема мерки. Дано ваксините да помогнат, то има едно затишие сега. Не съм ваксиниран, записан съм. Не се знае кога ще има ваксина“, разказва жителят на Караисен.

Пандемията ще повлияе на изборите на 4 април, твърдят хората в селото и отричат то да е посещавано от търговците на гласове.

„Тук, в Караисен, населението е застаряващо. Младите хора по могат и сигурно ще дойдат да гласуват, но възрастните хора - много се съмнявам. Всеки се пази. Много се съмнявам, че ще има посещаемост, както друг път на избори. Пандемията е по-важна. Да се овладее тази болест и да започне да функционира всичко в държавата и в света. Държавата не е адекватна, защото виждате как затварят ресторанти, училищата, най-важното“.

„Не трябваше да бъдат изборите сега. В Италия отложиха изборите за октомври. Изборите трябваше да се отложат“.

„Пандемията няма да ме спре да гласувам. Важно е, защото трябва да изберем подходящите хора, които да ни управляват. Все още се намират такива. Не съм виждал, не се е забелязвало за търговия с гласове в Караисен“.

„Ще има достатъчно хора, които да отидат да гласуват. Наистина има доста хора, които са уплашени от пандемията, но с лични предпазни средства, спазване на дистанция, с дезинфектанти, ще се случат нещата. Не зная какво очаквам след 4 април. Да се надяваме ново начало, нещо по-хубаво да дойде“.

„Надеждите са да стане нещо по-добро и сега не е зле. Живеем с мисълта за малко по-добре“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22