„Себастиян Курц може да получи до три години лишаване от свобода, т.е. не говорим за безобидно провинение. Досега в Австрия не е имало действащ канцлер, на когото е повдигнато обвинение и е изправен пред съда. Но това още не се е случило. Курц все още не е обвиняем. Прокуратурата продължава своето разследване и не е изключено, то да доведе до обвинителен акт. Има и още нещо - не много отдавна Курц си позволи да критикува съдебната власт, така че прокуратурата и съдът със сигурност не са особено благосклонно настроени към него. Но в момента наистина не може да се предвиди развитието на случая“. Това каза пред БНР австрийския политолог проф. Катрин Щайнер-Хемерле от университета в Клагенфурт.
По думите ѝ разследването на прокуратурата е извадило на показ много детайли, които са достатъчни за обвинителен акт.
„Ако се стигне до съдебен процес, това наистина ще бъде първият случай в австрийската история, когато действащ канцлер е изправен пред съда... Опозицията още сега настоява за оставката на Себастиян Курц. А той не само че няма такива намерения, но дори заяви, че би изчакал даже съдебното решение, ако се стигне до процес“.
17-и май 2019 година преобърна австрийската политика. Тогава наяве бяха публикувани видеокадри, документирали многочасов разговор на тогавашния вицеканцлер Хайнц-Кристиян Щрахе за възможността, руски бизнесмен да спонсорира партията му през фондация, а в замяна на това да получи атрактивни обществени поръчки. Две години по-късно австрийският канцлер Себастиян Курц преживява най-тежката си политическа криза, която може дори да доведе до оставка и предсрочни избори.
Анкетна парламентарна комисия за аферата „Ибиса“ се зае с разследване на скандала. Бяха конфискувани мобилни телефони и от разменени съобщения в тях стана ясно, че управляващите са раздавали високи постове в държавата по приятелска линия. Привиканият в комисията канцлер Себастиян Курц заяви пред комисията, че не знае, как са раздавани постовете, включително на изпълнителния директор на най-големия австрийски държавен холдинг. В думите на канцлера се усъмни опозицията и подаде сигнал до прокуратурата, която вече разследва канцлера и приближения му финансов министър.
„Това не е първият случай в Австрия. Но в конкретния случай, за който говорим, е прекрачена граница. Все пак говорим за изпълнителния директор на най-големия държавен холдинг, който обединява всички австрийски държавни компании. Разбираемо е, че канцлерът се хваща за буквата и изрично подчертава, че прокуратурата не разследва корупция, т.е. спорното назначение в държавния холдинг, а дали той - волно или неволно - е излъгал парламентарната анкетна комисия за участието си в това конкретно назначение“.
В предаването „Събота 150“ проф. Щайнер-Хемерле подчерта, че ролята на коалиционния партньор в случая е интересна.
„Зелените винаги са подчертавали, че са партия, която се бори срещу корупцията и за прозрачност в политиката. Сега Зелените наистина са под сериозен натиск. От една страна са принудени да пазят гърба на коалиционния си партньор - Народната партия на Себастиян Курц. Това обяснява отказа им да подкрепят продължаването на разследването. А от друга - Зелените са притиснати от избирателите си, които ги упрекват, че предават ценностите си. Ако това правителство се провали, причината - според мен - ще е по-скоро Зелената партия, а не партията на канцлера Курц, и още по-малко неговата оставка. Така че - кой знае, може би през есента ще има предсрочни избори“.
Политологът обясни острите настроения срещу Курц от страна социалдемократите и либералите със силното поляризиране в политиката в целия свят.
„Острото противопоставяне е феномен, който дължим на социалните мрежи. Начинът на комуникация се промени. Но в същото време има и друго обяснение - преди пандемията Себастиян Курц обяви сериозни реформи, които не се харесват на всички. Нещо повече - той си позволи многократно да заобиколи парламента. Курц загърби дългогодишната политическа традиция в Австрия решенията да се взимат с консенсус между партиите и социалните партньори. Вместо това Курц се отнася пренебрежително към опонентите си, към опозицията“.
Според проф. Катрин Щайнер-Хемерле Европейският съюз вече не гледа на Австрия като на лоялен партньор, на когото може да разчита:
„С Курц Австрия се отказа от безусловната подкрепа за европейската интеграция, която изповядва неговата Народна партия. Това все пак е най-проевропейската партия в Австрия. Курц се сближи с израелския премиер Нетаняху, при това не само за идеята за съвместно производство на ваксини, а още преди пандемията. Така че това са само някои от примерите за промяната във външната политика на Себастиян Курц. Според мен това ще остави много по-траен отпечатък върху имиджа му, отколкото сегашното разследване на прокуратурата“.
Интервюто с проф. Катрин Щайнер-Хемерле можете да чуете в звуковия файл.Български и испански военнослужещи от специалните сили демонстрираха бойни способности на полигона "Црънча“. Демонстрацията е част от учението "Устойчива стрела", което се провежда паралелно в Румъния, Гърция и България. Испания мобилизира почти 3000 войници за участие в учението на НАТО "Устойчива стрела" У нас учението "Устойчива..
Столичният общински съвет одобри удължаването с още 4 години на договора с частната компания "МТК Груп", която превозва пътници в северните райони на София. Според Борис Бонев от "ПП-ДБ-Спаси София" договорът ощетява бюджета на Общината с поне два милиона лева на година: "Поредна далавера в Столичния общински съвет - ГЕРБ, БСП, Карлос..
Разнобой в НАТО - генералният секретар на Алианса Марк Рюте иска разходите за отбрана да бъдат поне 3 на сто от БВП, американският секретар по отбраната Пийт Хегсет настоява те да са 5 на сто. Това се разбра от заключителните брифинги на двамата след края на заседанието на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Военните министри на..
Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..
Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..
За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..
Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа. Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..