„Себастиян Курц може да получи до три години лишаване от свобода, т.е. не говорим за безобидно провинение. Досега в Австрия не е имало действащ канцлер, на когото е повдигнато обвинение и е изправен пред съда. Но това още не се е случило. Курц все още не е обвиняем. Прокуратурата продължава своето разследване и не е изключено, то да доведе до обвинителен акт. Има и още нещо - не много отдавна Курц си позволи да критикува съдебната власт, така че прокуратурата и съдът със сигурност не са особено благосклонно настроени към него. Но в момента наистина не може да се предвиди развитието на случая“. Това каза пред БНР австрийския политолог проф. Катрин Щайнер-Хемерле от университета в Клагенфурт.
По думите ѝ разследването на прокуратурата е извадило на показ много детайли, които са достатъчни за обвинителен акт.
„Ако се стигне до съдебен процес, това наистина ще бъде първият случай в австрийската история, когато действащ канцлер е изправен пред съда... Опозицията още сега настоява за оставката на Себастиян Курц. А той не само че няма такива намерения, но дори заяви, че би изчакал даже съдебното решение, ако се стигне до процес“.
17-и май 2019 година преобърна австрийската политика. Тогава наяве бяха публикувани видеокадри, документирали многочасов разговор на тогавашния вицеканцлер Хайнц-Кристиян Щрахе за възможността, руски бизнесмен да спонсорира партията му през фондация, а в замяна на това да получи атрактивни обществени поръчки. Две години по-късно австрийският канцлер Себастиян Курц преживява най-тежката си политическа криза, която може дори да доведе до оставка и предсрочни избори.
Анкетна парламентарна комисия за аферата „Ибиса“ се зае с разследване на скандала. Бяха конфискувани мобилни телефони и от разменени съобщения в тях стана ясно, че управляващите са раздавали високи постове в държавата по приятелска линия. Привиканият в комисията канцлер Себастиян Курц заяви пред комисията, че не знае, как са раздавани постовете, включително на изпълнителния директор на най-големия австрийски държавен холдинг. В думите на канцлера се усъмни опозицията и подаде сигнал до прокуратурата, която вече разследва канцлера и приближения му финансов министър.
„Това не е първият случай в Австрия. Но в конкретния случай, за който говорим, е прекрачена граница. Все пак говорим за изпълнителния директор на най-големия държавен холдинг, който обединява всички австрийски държавни компании. Разбираемо е, че канцлерът се хваща за буквата и изрично подчертава, че прокуратурата не разследва корупция, т.е. спорното назначение в държавния холдинг, а дали той - волно или неволно - е излъгал парламентарната анкетна комисия за участието си в това конкретно назначение“.
В предаването „Събота 150“ проф. Щайнер-Хемерле подчерта, че ролята на коалиционния партньор в случая е интересна.
„Зелените винаги са подчертавали, че са партия, която се бори срещу корупцията и за прозрачност в политиката. Сега Зелените наистина са под сериозен натиск. От една страна са принудени да пазят гърба на коалиционния си партньор - Народната партия на Себастиян Курц. Това обяснява отказа им да подкрепят продължаването на разследването. А от друга - Зелените са притиснати от избирателите си, които ги упрекват, че предават ценностите си. Ако това правителство се провали, причината - според мен - ще е по-скоро Зелената партия, а не партията на канцлера Курц, и още по-малко неговата оставка. Така че - кой знае, може би през есента ще има предсрочни избори“.
Политологът обясни острите настроения срещу Курц от страна социалдемократите и либералите със силното поляризиране в политиката в целия свят.
„Острото противопоставяне е феномен, който дължим на социалните мрежи. Начинът на комуникация се промени. Но в същото време има и друго обяснение - преди пандемията Себастиян Курц обяви сериозни реформи, които не се харесват на всички. Нещо повече - той си позволи многократно да заобиколи парламента. Курц загърби дългогодишната политическа традиция в Австрия решенията да се взимат с консенсус между партиите и социалните партньори. Вместо това Курц се отнася пренебрежително към опонентите си, към опозицията“.
Според проф. Катрин Щайнер-Хемерле Европейският съюз вече не гледа на Австрия като на лоялен партньор, на когото може да разчита:
„С Курц Австрия се отказа от безусловната подкрепа за европейската интеграция, която изповядва неговата Народна партия. Това все пак е най-проевропейската партия в Австрия. Курц се сближи с израелския премиер Нетаняху, при това не само за идеята за съвместно производство на ваксини, а още преди пандемията. Така че това са само някои от примерите за промяната във външната политика на Себастиян Курц. Според мен това ще остави много по-траен отпечатък върху имиджа му, отколкото сегашното разследване на прокуратурата“.
Интервюто с проф. Катрин Щайнер-Хемерле можете да чуете в звуковия файл.Работещите в градския транспорт на София, подкрепени от колегите си във Варна, протестираха с искане за по-високи заплати и увеличаване на държавната субсидия за сектора. Протестиращите блокираха за два часа тази сутрин движението през Орлов мост, площад " Македония" и кръстовището на булевардите "Драган Цанков" и "Евлоги и Христо Георгиеви"...
На два сигнала е реагирала полицията в нощта на 12 април, когато униформени влязоха в т.нар. Боянски сараи и изгониха членове и симпатизанти на ДПС на Доган. Единият сигнал е бил от лица, свързани с политическа партия, а вторият от собственика на имота, посочи вътрешният министър Даниел Митов. Според министър Митов полицейските служители са..
63-годишен мъж е задържан за побой над 18-годишен младеж. Инцидентът е станал в неделя, съобщиха от полицията в Перник. Пострадалото момче и чичо му помагали в почистване на имота на техен познат. След като свършили работа между собственика и младежа възникнал спор, при който възрастният мъж ударил момчето с юмрук в областта на носа. След преглед в..
Лекарите от последното действащо общинско детско отделение в София подадоха оставките си, като зов за разговор относно исканията им за увеличаване на възнагражденията. Педиатри и здравни асистенти се събраха на мълчалив протест пред Столичната община. На място дойдоха и родители с деца, които се лекуват в отделението с капацитет от 20 легла. От..
При голям интерес в Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Плевен , писателката Неда Антонова представи своето творчество, както и новата си творба. Последната й книга - "Моят любовен август- Едно пътуване до ръба на живота" е по книжарниците от месец март. За тревогите на младите хора, отговорността на обществото и бъдещите планове за книги..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при..
По повод исканията на работещите в сферата на градския транспорт в София, Варна и Русе за повишение на заплатите с по 400 лева, от Министерството на финансите разпространиха становище, в което се казва, че бюджетът на страната за тази година предвижда ръст на парите за обществения транспорт. Предстои общините да приемат своите си бюджети...
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..