„Лесно боравим с думата „прошка“, но трудно прощаваме. През последната повече от година има разделение и отмъщение в обществото. Пътят към прошката е труден, защото всеки си изгражда образ, в който той е позитивният, а другият е грешният. Истинската прошка минава през това първо да простиш на себе си, че си слаб и податлив на манипулации“. Това каза пред БНР Георги Бърдаров, писател и университетски преподавател в СУ.
Романът му „Аbsolvo te“ е носител на Европейската награда за литература. Това е вторият роман на Бърдаров след „Аз още броя дните“.
„Пиша от дете и това е вътрешна потребност. Основното е университетското ми преподаване в областта на демографията“. По думите му у нас има изкривяване на представата за демография:
„Да, в демографска криза сме, но това не се дължи на ниската раждаемост, защото тя е ниска в целия свят и няма да бъде променена. България има други демографски проблеми - свръхвисока смъртност и липса на младо активно население. Тези проблеми могат да се решат. Имаме нужда от радикална реформа в образованието, още там да мотивираме младите хора да останат да живеят в България и тук да създават семейство“, допълни Бърдаров в предаването „Неделя 150“.
Според него като българи имаме нужда от това да придобием самочувствие и да осъзнаем, че притежаваме огромни ресурси - история, култура и географско положение.
Интервюто с Георги Бърдаров можете да чуете в звуковия файл.
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..