Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Радичков: Тепърва ще се изследват психологическите последствия от пандемията

Йордан Радичков - внук
Снимка: Ани Петрова

Йордан Димитров Радичков е 25-ият носител на националната награда за къс разказ на името на Рашко Сугарев. Той получи отличието за произведението си „Кучешки живот“ от члена на журито Деян Енев и от ръцете на Слава Иванова, изпълнителен директор на Национален дарителски фонд „13 века България“.
     

Внукът на известния писател Йордан Радичков, който носи същото име написал разказа след покана от списание „Виж София“.

Проследява живота, един ден, на един обикновен човек, който се е запътил към магазина в положение на локдаун. Това е една от малкото му разходки и отивайки до магазина, той се спъва в едно куче и се влюбва от пръв поглед в него. Кучето също се влюбва от пръв поглед в този господин и заедно те заживяват чудесен живот по време на локдаун, когато миналата година беше позволено излизане на хора, които трябва да разхождат кучета. И аз си направих шега с това нещо, че кучето ни върна свободата. Най-добрият приятел на човека отново се отзова на неговата нужда в едни от най-тежките времена и отново ни помогна малко да подишаме чист въздух, макар и по улиците на града“, каза за БНР Йордан Д. Радичков.

По думите тепърва ще се изследват психологическите последствия от пандемията.

„Да чукам на дърво, живи и здрави сме, около нас хората са живи и здрави. Все повече всички ние споделяме, че минахме през тази работа и продължаваме да сме в нея, но според мен не си даваме сметка психологически как ни се е отразило това нещо. За мен лично непреживявано беше това, за първи в живота ми се случва такова нещо и според мен това ще е тепърва обект на изследвания от психолозите“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Радичков.

Той подчерта, че нарцисизмът не е характерен за него:

„За мен лично представлява много по-голям интерес какво се случва навън, но и естествено не може да се пренебрегне и вътрешният ни свят и нашето подсъзнание, което непрестанно вади едни работи в съзнанието ни. Няма как да не се вглеждаме и навътре, но нарцисизмът като една самовлюбеност, като настояване на един човек за собствената му важност, това е нещо, което мен не ме интересува“, подчерта той.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05
Мария Радкова и Ивайло Диманов

За диалога между класическата и съвременната поезия с Ивайло Диманов и Мария Радкова

Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..

публикувано на 28.03.25 в 14:57

"Икар 2025": Пожелания за висини и призиви към "първия етаж"

С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..

публикувано на 28.03.25 в 13:43

Спомени за тенора Никола Николов

В рубриката за българското музикално минало „Помните ли…?“ отбелязваме 100 г. от рождението на  тенора Никола Николов - един от големите български оперни певци на ХХ век. Той е сред най-обичаните и най-почитани български артисти, единственият, когото публиката буквално е носила на ръце след спектакъл в Софийската опера на „Трубадур“ от Джузепе..

публикувано на 27.03.25 в 18:49
Григор Паликаров

Григор Паликаров: Вълна от чужденци попълва оркестрите в България

- Маестро Паликаров, предстои Ви концерт "Виенски класици" заедно със Симфоничния оркестър на Сант Кугат. С какви очаквания идвате?  - Пристигам с най-приятни очаквания. Това не е първата ми визита в този град и среща с този оркестър. Преди осем години направихме два концерта - един в Сант Кугат дел Вайес и втори в още един град наблизо...

публикувано на 27.03.25 в 18:05
Фестивален оркестър - Русе с диригент Емил Табаков

Фестивалният оркестър се събира в Русе за 15-и път

64-тото издание на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе ще бъде закрито на 30 март от Фестивалния оркестър, съставен от бивши възпитаници на Националното училище по изкуствата „Веселин Стоянов“ – Русе, традиционно ръководен от маестро Емил Табаков, който е един от тях.  Миналогодишната мечта на много хора, покосена тогава от..

публикувано на 27.03.25 в 16:27

Базел посрещна талантливи български деца

На 13 март в Базел се състоя концерт с участието на талантливи млади музиканти. Поканата дойде от пианистката Елица Джамбазова-Рива, която от години живее и работи в Швейцария.  От София пристигна Елица Стефанова - пианистка, първокурсничка в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Брат ѝ, Павел Стефанов, изучава пантомима и дойде за събитието от Барселона, а..

публикувано на 27.03.25 в 14:43