Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На море по софийската улица „Цар Иван Шишман”

Речно-морските чудовища на „Изотопия” заплуваха не в свои води, а сред шума и праха на софийската улица „Цар Иван Шишман”, за да открият онези нейни обитатели, които категорично не могат без мирис на вятър и сол!


Уви, столичното шишманско море остана без топла вода за пет месеца! Добре, че гумените патета могат да плуват и в студена, особено през лятото. На хората обаче хич не им е добре. Оказва се, и на строителите: „Жената, децата вкъщи гладни, трябва да правя пари тука”. Парите от ремонта може и да отидат за почивка на море. А на тези, които искат да се изкъпят с топла вода, печелившите майстори дават изпитания съвет да разпъват хавлиите на плажа и да преоткрият хигиената в морето: „Ще съчетават банята, морето и другите неща”. Под „другите неща” разбирайте... Знаете, нали.


Изотопови категорично не одобряват. Не ни се нравят и яките багери, почти като по родното Черноморие. На шишманлии им остава да се топнат само в локвите по уличните дупки, докато май все още е дъждовен. Спокойно, народе, душът е гратис. А после бегом на море, но не за да се поздравявате с „Честита баня!”.


Макар и някои да признават, че не го обичат. Оказва се има и такива хора. Топло им е на плажа, „пясъкът отива навсякъде”... Не е навсякъде, знаем точно къде. За тези обитатели на „Цар Иван Шишман” е планината и прохладата на язовирите и езерата. Внимателно с комарите и речните русалки!


Други обаче ценят високо великото Черно море, което е „къмпинг, свобода и прекрасност”. Тази порода шишманлии обичат да четат за пътешествия и приключения и познават тънкостите на салатата с домашни домати и люти чушки в леген. „Салатата не е ли в леген и с пясък, не е салата!”. Правилно! Познават още благия нрав и богатите градини на шкорпиловските баби и често-често чуват вълшебните думи: „Да се върнете пак.”


Продължаваме уличното гмуркане и срещаме достолепна бивша състезателка по плуване, която тренира от тригодишна. Съвършенството в движенията достига с треньор по родното крайбрежие. Обича да ходи до Ахтопол и прекарва там месеци наред, за да плува маратонски дистанции. Изотопови са възхитени от откритието си и адмирират столичната жена амфибия!


Кучетата по улицата не плуват и не обичат плажа, показа репортерската ни проверка, но в посока прословутата опашка на коня, тоест Паметника на Цар Освободител, срещаме лондончанина Макс.


Той добре помни от детството семейните плавания около британските острови. За него морето е приключение и символ на международната търговия, която свързва света. Възхитен е от София и богатата ѝ европейска история. Убедихме Макс да стигне и до морския ни бряг и сме особено доволни!


Такива ще останем, ако чуете пиратската ни анкета в звуковия файл. Обещаваме, че ще ви замирише на море!


Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06