Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България много изостава с ваксинацията

Д-р Аспарух Илиев: Всеки ден един препълнен автобус пада в пропастта Covid-19

Има данни, че ваксинирането на учители, лекари и болногледачи намалява предаването на болестта

Снимка: Личен архив

"Ситуацията с Covid-19 принуждава правителството и Министерството на здравеопазването да действат". Това заяви д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините, който живее и работи в Германия.

Той даде нагледен пример за размера на здравната картина в България със заразени и починали от Covid-19:

"Представете си, че всеки ден по един препълнен автобус пада в пропаст".

 Д-р Илиев подчерта категорично, че България много изостава с ваксинацията:

"Първата причина е изключително високото медийно присъствие на хора с антиваксърски наклонности. И то хора, които са експерти, търсещи политически дивиденти. Това, заедно с много колебливото поведение по отношение на Covid кризата на кабинета "Борисов", отрови цялата борба". 

"До момента заведенията не направиха нищо, освен да сложат едно шише дезинфектант на входа. Това по никакъв начин не беше борба със ситуацията. Гърнето вече се е счупило. Всеки започва да плаче, когато неговите лични интереси са засегнати".

По думите на д-р Илиев се налага да се вземат мерки с ваксиниране на определени професионални групи:

"До момента имаме данни, че ваксинирането на професионалните групи на учителите, лекарите и болногледачите намалява предаването на болестта. Много е важно тези групи да бъдат пример за останалите професионални общности. Лекарското съсловие трябва да седне на местата си и да започне да убеждава хората да се ваксинират, а да престанат псевдонаучни интерпретации по темата". 

Д-р Аспарух Илиев призова за стриктно придържане към научния подход за здравните мерки в училищата:

"Всички ученици от 1-ви до 12-и клас да носят маски, като това се прилага и при малките ученици в другите държави. Не виждам защо и у нас родителите да не обяснят на децата защо трябва да се прави това. Говорим за много сериозно заболяване! Моята молба е хората да престанат с непрекъснатите съмнения в очевидни факти - вирусът съществува!".

Той подчерта, че вторият елемент на мерките в училищата е тестване с антигенни тестове два или три пъти седмично:

"Най-удобният вариант е използване на тест - близалка, без да има пъхане на нещо в носа на децата".

Лекарят припомни, че е много важно проветряването на учебните помещения на всеки 30 минути.

"По възможност ваксиниране на всички учители и ученици над 12 години е мярка, която работи навсякъде по света много добре. Не виждам защо изброените няколко противоепидемични мерки да не проработят и в България", посочи д-р Илиев и подчерта, че Делта вариантът е много по-заразен от предишните и не трябва да се подценява, защото с настъпването на по-хладното време ще има нов тласък на инфекцията.

Съветът на д-р Илиев е преболедувалите Covid-19 да се ваксинират, но подчерта, че в първите 6 месеца след болестта са с добър имунитет

"Да подхождаме отговорно, защото ситуацията е сериозна! Да не смятаме, че с няколко подписани заповеди на бюрото на здравния министър ще се случи магически нещо в страната", каза още той.

Интервюто на Даниела Големинова с д-р Аспарух Илиев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков (в центъра) отговаря на актуални въпроси пред депутатите от ресорната парламентарна комисия - 25 юли 2024 г.

Гвоздейков: Няма риск за процедурите, свързани с модернизацията на железопътния транспорт

Няма риск за процедурите, свързани с модернизацията на железопътния транспорт, заяви служебният министър на транспорта Георги Гвоздейков. Пред депутатите в ресорната парламентарна комисия той обясни, че полската компания Stadler, която беше избрана за изпълнител на доставката на 35 мотрисни влака, е поискала да прекрати договора. От нейна..

публикувано на 25.07.24 в 17:08

Позиция на МС за смяната на областните управители на Смолян и Кърджали

От Министерския съвет излязоха с позиция за решението, с което вчера бяха освободени областните  управители на Смолян и Кърджали, а на тяхно място бяха отново назначени хората, които само преди месец бяха отстранени от тези постове.  Смениха областните управители на Кърджали и Смолян От Кабинета "Главчев" напомнят, че съгласно Конституцията..

публикувано на 25.07.24 в 16:54

Да се върне 100-процентовият компенсаторен механизъм за бизнеса при цените на тока, обсъждат депутатите

Да се възобнови 100-процентовият компенсаторен механизъм за бизнеса при цени на електроенергията за небитови потребители над 180 лв. за мегаватчас със задна дата от 1 юли.  Това проекторешение ще бъде обсъдено утре сутринта от депутатите от комисията по енергетика.  При постигнат консенсус, то ще бъде внесено в пленарната зала. Ако решението бъде..

публикувано на 25.07.24 в 16:50

Олимпийските игри: Човешко творение и съвкупност от неговия прогрес

Олимпиадата - събитие с много посоки. Утре предстои официалното ѝ откриване във френската столица Париж.  Симеон Кичуков: Олимпийските игри са шансът на България да се появи на картата БНР с пратеник на олимпийските игри в Париж Интервю с Елена Шаханова - дългогодишен състезател и треньор по волейбол. Като състезател, тя е носител на..

публикувано на 25.07.24 в 16:48
Комисията по бюджет и финанси заседава в сградата на Народното събрание - 25 юли 2024 г.

Бюджетната комисия одобри 194 млн. лв. за оборудване на 2 кораба от типа лека фрегата за ВМС

С единодушие Бюджетната комисия на НС одобри разход от над 194 милиона лева с ДДС за оборудване на двата многофункционални модулни патрулни кораба от типа лека фрегата за Военноморските сили.  Средствата са разпределени за срок от пет години, като за тази година ще се отпуснат 32 милиона лева. Те са в рамките на разписаните бюджетни разходи..

публикувано на 25.07.24 в 16:45

Мнозинството в Бюджетната комисия подкрепи внесения от МС законопроект за въвеждане на еврото

Мнозинството в Бюджетната комисия на НС подкрепи внесения от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България. В него се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица. Вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова припомни важни срокове по въвеждането на новата парична единица в..

публикувано на 25.07.24 в 16:34
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов и Плевенската филхармония канят на "Среща в Бургас"

Плевенската филхармония и диригентът Георги Милтиядов  канят на   концерта "Среща в Бургас" . Той  ще се състои на 29 юли от 20.30 часа в спортната зала "Бойчо Брънзов" в града. " Това е едно своеобразно отбелязване на моята 25-годишнина и крехките 10 години като композитор ", каза пред БНР Георги Милтиядов. В анонса на концерта..

публикувано на 25.07.24 в 16:23