Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България много изостава с ваксинацията

Д-р Аспарух Илиев: Всеки ден един препълнен автобус пада в пропастта Covid-19

Има данни, че ваксинирането на учители, лекари и болногледачи намалява предаването на болестта

Снимка: Личен архив

"Ситуацията с Covid-19 принуждава правителството и Министерството на здравеопазването да действат". Това заяви д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините, който живее и работи в Германия.

Той даде нагледен пример за размера на здравната картина в България със заразени и починали от Covid-19:

"Представете си, че всеки ден по един препълнен автобус пада в пропаст".

 Д-р Илиев подчерта категорично, че България много изостава с ваксинацията:

"Първата причина е изключително високото медийно присъствие на хора с антиваксърски наклонности. И то хора, които са експерти, търсещи политически дивиденти. Това, заедно с много колебливото поведение по отношение на Covid кризата на кабинета "Борисов", отрови цялата борба". 

"До момента заведенията не направиха нищо, освен да сложат едно шише дезинфектант на входа. Това по никакъв начин не беше борба със ситуацията. Гърнето вече се е счупило. Всеки започва да плаче, когато неговите лични интереси са засегнати".

По думите на д-р Илиев се налага да се вземат мерки с ваксиниране на определени професионални групи:

"До момента имаме данни, че ваксинирането на професионалните групи на учителите, лекарите и болногледачите намалява предаването на болестта. Много е важно тези групи да бъдат пример за останалите професионални общности. Лекарското съсловие трябва да седне на местата си и да започне да убеждава хората да се ваксинират, а да престанат псевдонаучни интерпретации по темата". 

Д-р Аспарух Илиев призова за стриктно придържане към научния подход за здравните мерки в училищата:

"Всички ученици от 1-ви до 12-и клас да носят маски, като това се прилага и при малките ученици в другите държави. Не виждам защо и у нас родителите да не обяснят на децата защо трябва да се прави това. Говорим за много сериозно заболяване! Моята молба е хората да престанат с непрекъснатите съмнения в очевидни факти - вирусът съществува!".

Той подчерта, че вторият елемент на мерките в училищата е тестване с антигенни тестове два или три пъти седмично:

"Най-удобният вариант е използване на тест - близалка, без да има пъхане на нещо в носа на децата".

Лекарят припомни, че е много важно проветряването на учебните помещения на всеки 30 минути.

"По възможност ваксиниране на всички учители и ученици над 12 години е мярка, която работи навсякъде по света много добре. Не виждам защо изброените няколко противоепидемични мерки да не проработят и в България", посочи д-р Илиев и подчерта, че Делта вариантът е много по-заразен от предишните и не трябва да се подценява, защото с настъпването на по-хладното време ще има нов тласък на инфекцията.

Съветът на д-р Илиев е преболедувалите Covid-19 да се ваксинират, но подчерта, че в първите 6 месеца след болестта са с добър имунитет

"Да подхождаме отговорно, защото ситуацията е сериозна! Да не смятаме, че с няколко подписани заповеди на бюрото на здравния министър ще се случи магически нещо в страната", каза още той.

Интервюто на Даниела Големинова с д-р Аспарух Илиев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна-Кайза Итконен

ЕС подготвя план за пълен отказ от рускии изкопаеми горива

20 млрд. куб м. е бил вносът на втечнен руски газ от Русия в ЕС за миналата година, което е 20 на сто спрямо внасяните преди санкциите 100 млрд. куб. м., съобщи говорителката на Комисията Ана-Кайза Итконен. За първото тримесечие на тази година вносът му представлява 16 на сто от общия внос на втечнен газ в Общността. Вносът на газ по тръба от..

публикувано на 15.04.25 в 16:01
Димо Дренчев (вляво) и Радослав Червенков - общински лидер на

Недоволство в Перник заради концесия за добив на въглища

Концесионен договор за добив на въглища в участък "Стара Тева” предизвика недоволство в Перник. Местните жители подписват възражения до РИОСВ- София срещу инвестиционното предложение. Срещу разработването на находището се обяви и кметът Станислав Владимиров. На брифинг днес народният представител от "Възраждане” Димо Дренчев заяви, че ще..

публикувано на 15.04.25 в 15:45

Продължава премахването на ромското гето в кв. "Захарна фабрика" в София

Разрушаването на ромското гето в столичния квартал "Захарна фабрика", което започна тази сутрин, предизвика напрежение сред хората, които живеят в района. Жителите на гетото се настаняват в общинските кризисни центрове. Достъпът до незаконните постройки е ограничен от полицията.  Полицейска блокада в "Захарна фабрика" заради събарянето на незаконни..

публикувано на 15.04.25 в 15:21
Тръмп посреща Зеленски в Белия дом, 28 февруари 2025 г.

Тръмп за Зеленски: Не започваш война с държава, двайсет пъти по-голяма от твоята

Американският президент Доналд Тръмп обвини украинския държавен глава Володимир Зеленски, че е започнал войната с Русия. А вицепрезидентът Джей Ди Ванс предупреди Европа да увеличи разходите си за отбрана, за да не е зависима от Вашингтон. Според Тръмп първи виновник за конфликта е руският президент Владимир Путин, след него се нарежда..

публикувано на 15.04.25 в 15:13
Външният министър Георг Георгиев.

Георг Георгиев: България не е планирала да прекрати прилагането на санкциите на ЕС спрямо Русия

България не е планирала да прекрати прилагането на санкциите на ЕС спрямо Русия. Страната ни не е налагала национални санкционни мерки на Москва, извън европейските. Това става ясно от писмен отговор на министъра на външните работи Георг Георгиев на въпрос на депутат от ПП-ДБ.  Повод за питането на Божидар Божанов е изказано становище от..

публикувано на 15.04.25 в 15:03
Димитър Гърдев

Димитър Гърдев: Общата икономическа политика на ЕС ни защитава

Има индикации, че ЕС няма да продължи облекченията за селскостопанската продукция на Украйна , защото се видя негативният ефект от тях върху европейските държани. Това каза пред БНР депутатът от ИТН Димитър Гърдев, председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на еврофондовете. " Европа се опитва да защити собствените си..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

НАП разширява списъка с рискови стоки

От 1 май се разширява списъкът с рискови стоки, които подлежат на строг контрол от Националната агенция за приходите.  В него ще влизат строителни материали; нови и употребявани пътни превозни средства; части и принадлежности за автомобили; торове.  След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е..

публикувано на 15.04.25 в 14:35