Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С два железни коня през сърцето на Европа

Мотопътешествиниците Тони Киров и Алекс Джорджийевски разказват за преживяванията си по време на едномесечния им трип из Стария континент

Антон Киров и Александър Джорджийевски

Два мотора, две раници и над 4 хиляди километра за близо месец по пътищата на Европа. Това е равносметката за колегата звукорежисьор от "Хоризонт" Антон Киров и неговия брат по машина Александър Джорджийевски.

Двамата тръгват на 21 юли от София и приключват одисеята си след малко по-малко от месец в германската столица.
Минават през Северна Македония (Охрид), Албания (Тирана), Черна гора (Подгорица), Босна и Херцеговина, Хърватия (Сплит), Словения (Любляна), Австрия и оттам към Германия, която прекосяват, за да стигнат крайната си точка - Берлин

Първоначалната идея на двамата приятели е да направят пътуването си с джипове. Докато планират изкарват курсове за мотоциклети и на по бира се ражда идеята да минат маршрута на две гуми.

Всяка форма на пътуване има своя чар, независимо дали си на две колела, или си с автомобил, казва Алекс и продължава: 
"Още по-оригиналният ни план беше да си направим ванове, с които да ни е малко по-удобно и луксозно пътешествието. В крайна сетка обаче Антон реши, че е по-рационално покупка на автомобил. Така дойде идеята с джипките. Последваха моторите и решихме, че това ще е крайното решение."

Предимствата да си яхнал железния кон

Според Алекс основният чар на пътуването с мотор е това, че усещаш абсолютно всичко в атмосферата. Визьорът ти е единствената граница между това, което виждаш и което усещаш, било то дъжд или вятър. По думите му хората са много по-благосклонни да завържат разговор с теб, защото виждат приключенец пред тях, а не просто случаен човек. 

Стягане на багаж или какво има в дисагите и раниците

Тони ни разказва за основните неща, които трябва да приготвиш преди подобни пътешествие: "Най-важното нещо е да си с пълна екипировка. Не трябва да се пести от нея. Със сигурност трябва да имаш течности, с които по време на пътя да се хидратираш. Разбира се трябва да имаш и някой друг инструмент, защото на пътя се случва всичко. Добре е да вмезете някакъв комплект за поправка на гуми, както и спрей за омасляване на веригата. Обичайното - дрехи и чифт допълнителни обувки плюс мотоботушите, с които сте тръгнали. Нещо важно: колкото и да ви е топло и неудобно - не сваляйте екипировката си, карайте с нея."

И още един съвет от Тони Киров: Ако минавате през държави, в които не се използва евро, преценете добре колко пари ще изхарчите там. Идеята е да не останете с излишна валута кеш, която да не може да използвате в останалите страни. А ако трябва да ги обмените, ще е доста трудно и неизгодно. Може просто да плащате с карта, ако имате такава възможност.

Според Алекс, при пътуване из Стария континент, дори да забравите нещо, това не е фатално: "Луксът да пътуваш в Европа е, че ако ти потрябва нещо - винаги има кой да ти помогне или откъде да го купиш. Всичко е толкова гъсто населено и тази възможност винаги съществува."

Къде са най-добрите пътища за мотори и най-културните шофьори?

Тони Киров: "Не сме имали някакви сериозни проблеми по пътя с шофирането. Може би в Албания карат малко по-така: натискат, не пускат мотористи. Като цяло нямаше някакви опасни ситуации. В Австрия и в Хърватия пазят доста мотористите, защото там доста хора карат мотори. Там са и най-културни като шофиране, най-спокойни.

Дали обаче Тони и Алекс са спокойни сега, след като са си оставили моторите в Берлин. Антон се прибра със самолет, а Алекс остана там с приятелката си, която е германка. 

"Прибирането на ход до България щеше много да оскъпи пътуването ни. В това включвам спане, бензин и храна - най-обикновените нужди", казва Тони Киров, който дори е решил да продаде машината си. Вече и има и клиент от Дания, който е проявил сериозен интерес. Алекс пък си е купил друг мотор - пистов и доста мощен.
 
Моторите си изпълниха мисията, донесоха радост и емоции на двете момчета и те гледат напред към нови приключения на две колела, яхнали нови железни коне. 

Още за предизвикателствата, премеждията и забавните моменти по пътя от София до Берлин на две колела - чуйте във звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38