Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Пещера отказва да се включи в Областната ВиК асоциация

Кметовете на над 20 общини в страната отказват да участват в подобни Асоциации

Снимка: Радио Шумен


Община Пещера отказва да се включи в Областната ВиК асоциация и настоява да остане самостоятелно Вик дружество. Причините са,  че общината е вложила доста средства в подновяването на общинската ВиК инфраструктура  и не е ясно кой юридически ще разполага с нея. Другото опасение е, че с влизането в такава Асоциация драстично ще увеличи цената на водата, включително и на тази, която се получава по гравитачен път.  Въпреки изпускането на договорените срокове с ЕС, към момента кметовете на над 20 общини в страната отказват да участват в подобни Асоциации.

Идеята за създаването на областни ВиК асоциации е вид натиск от страна на държавата спрямо малките общини, смята кметът на Пещера Йордан Младенов:

„Предходни правителства са взели решения и са договорили чрез Европейския съюз за създаване на такива Асоциации, за да може да  се ползва европейски ресурс за подновяване на ВиК мрежи и съоръжения. Но има един парадокс -  по данни на Световната банка от преди няколко години, от тогава може би досега са вдигнали цените - 11 милиарда трябват, за да решим изцяло проблема с ВиК сектора в цялата страна. Ние имаме възможност на територията на Общината за 1,3 - 1,5 милиарда преразпределение и ние се питаме как тези средства ще бъдат преразпределен и нашите опрасения са, че тези средства ще отидат в големите областни градове, където ресурсът е по-голям".

Както се вижда, против областните ВиК асоциации са предимно общините, където питейната вода се добива по гравитачен път и към момента поддържат ниска цена на услугата. Влизането в общата структура ще вдигне цената на водата в пъти, като не е изключено тя да достигне и 4 лева на кубичен метър. И още един проблем - по-голямата част от общините вече са вложили солидни  средства за подновяване на водната инфраструктура. Конкретно в Пещера са изградени два водни цикъла.

"В селата сме направили пълен воден цикъл с пречиствателна станция, а в общинския център имаме пречиствателна станция с частичен воден цикъл. Ресурсът, който от европейски средства е трябвало да привлечем сме го привлекли предварително,  не чрез ВиК, а чрез досега финансиращите програми  - по програмата за развитие на селските райони е направен водния цикъл в селата, по програмата „Региони в растеж“ е направен в общинския център", каза за БНР Йордан Младенов.

Другият парадокс е,  че според договорените условия персоналът на ВиК дружествата трябва да бъде увеличен,  а не намален. Много от малките общини не могат да изпълнят тези ангажименти:

"Ако не бъдат спазени  всички тези критерии България ще понесе санкции от Европейския съюз. Те не могат принудят тези общини да влязат, защото това се взима с решение на Общинския съвет".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29