Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти настояват Борисовата градина да бъде опазена от ново застрояване

Конната база в Борисовата градина и игрищата на Спортна София ще запазят местата си

Снимка: Георги Нейков, БНР

Експертният съвет по устройство на територията към Столичния общински съвет заседава на 15 септември по проекта за Подробния устройствен план на Борисовата градина.

„Това, което мен ме радва е, че посоката на работа за този Подробен устройствен план е да бъде максимално консервативен и да опази Борисовата градина от ново застрояване, да премахне несвойствени функции като автокъщи от Борисовата градина  и да се фокусира върху това цялата тази огромна територия да бъде парк и зелена система", каза за БНР Борис Бонев, независим общински съветник.

Проектът за Подробен устройствен план на Борисовата градина трябва да бъде обсъден и на заседание на Столичния общински съвет.

Чл.-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Димитров Ковачев, преподавател в Лесотехническия университет в София също потвърди, че основната препоръка е да няма никакво застрояване в Борисовата градина.

"Нашата основна цел беше да се запази публичния характер. Като препоръка ние предлагахме Климатичното училище, което е съществувало на това място преди десетилетия да се възстанови по стари архивни кадри. Не се прие тази идея. Тя отпада от този план“.

Снимка: Георги Нейков, БНР

В предаването „Хоризонт до обед“ проф. Атанас Ковачев съобщи, че е направено предложение да се изгради Музей за зелената памет на София на мястото на автокъща „Капитолия“, но и това не прието.

„На това място ще бъде подземен паркинг, тъй като в момента горе има асфалт. Трудно ще можем да направим ефективно озеленяване“. 

Конната база в Борисовата градина и игрищата на Спортна София ще запазят местата си.

Най-големите терени частна собственост на територията на Борисовата градина са къпалнята „Мария Луиза“ и Летния театър.

„Те са собственост на фирма, която се свърза с човек, който се занимава с почистването на София. Човек  и фирми негови, които получават десетки милиони от общината годишно, което аз лично смятам, че е един добър инструмент за подобряване  на позициите на общината в един бъдещ преговорен процес по изкупуване на тези терени. За съжаление повече от 20 години след продажбата на тези терени по времето на Стефан Софиянски Столичната община не намира за важно да осигури пари, с които те да бъдат изкупени“, коменитар Борис Бонев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37