Две теми от миналия месец и от отминаващата седмица ще се окажат донякъде свързани - военната сделка между САЩ, Великобритания и Австралия, и изтеглянето на Запада от Афганистан.
Съединените щати и Великобритания ще помогнат на Австралия да построи подводници с ядрен двигател. Краткосрочната цел е производството да започне след година и половина. Дългосрочната - през следващите 20 години Австралия да построи дузина такива подводници.
Пактът АУКУС сериозно разгневи Китай - Пекин го нарече „безотговорен“ и подкопаващ мира и стабилността в тихоокеанския регион. Дори нещо повече - китайски военни експерти са цитирани с думите: „Австралия трябва да се разглежда като потенциална цел за ядрени атаки“.
Ако тройният пакт действително се задейства, Австралия ще може да патрулира в Южнокитайско море - територия, която Китай припознава като своя зона на влияние.
Пактът, който тази седмица сключиха Байдън, Джонсън и Морисън, със сигурност ще обтегне и без това напрегнатите отношения между Съединените щати и Китай.
Повод за разговора с него обаче е анализа му за събитията в Афганистан, продиктуван от масовото схващане, че в Афганистан се е провалил Западът. Проф. Краузе е категорично против тази теза:
"Целта действително беше създаването на държавност. Но концепцията не беше на Запада, а на Обединените нации. Планът не беше на НАТО, а това често се пренебрегва. Основната грешка беше идеята за създаването на централизирана държава. В Афганистан никога не е имало централна власт, с изключение на комунистическия период. А тогава именно това беше причината за партизанската съпротива на паштуните. Но към онзи момент, декември 2001 година, планът на ООН беше единственият план за Афганистан. Въпреки скромната критика, планът беше приет. Западът, т.е. Европейският съюз и НАТО, се съгласиха с този план, защото нямаха по-добри идеи".
В анализа си твърдите, че администрацията на тогавашния американски президент Джордж Буш не е имала дългосрочен план за Афганистан. Западът - Евросъюзът и НАТО - също. Защо тогава не може да се твърди, че Западът се е провалил?
"Двете организации се опитаха да приложат на практика концепцията на Обединените нации. Но тя се оказа толкова непригодна, че след няма и три години в Афганистан възникна силно съпротивително движение. Като грешка на Запада мога да посоча, че той започна да воюва с бунтовниците. На няколко пъти беше увеличена числеността на мисията ISAF, която също погрешно се описва като натовска, а всъщност беше само под ръководството на НАТО. В същото време след 2010 година напреднаха цивилните проекти с идеята да се укрепи икономиката на страната. Но и този план не беше особено успешен. Най-голямата пречка се оказа централизираното държавно устройство на Афганистан, но така или иначе то вече беше факт.
20 години, колкото трая военната операция в Афганистан, е много дълъг период. Не можеше ли за това време да очакваме, че Западът ще изработи адекватна стратегия, проф. Краузе? И защо НАТО позволи да бъде въвлечена в тази катастрофа?
"Алиансът трябваше да е по-настоятелен, когато през 2010 година реши за 3-4 години да обучи афганистанската армия и да се изтегли, като остави националната сигурност в ръцете на обучената армия. Но НАТО не спази този план и взе трудното решение да остане, защото към онзи момент вече беше ясно, че афганистанската армия не може да се справи."
Какво трябва да направи Западът сега? Тази седмица започна с донорска конференция за милиарди долари. Къде ще отидат тези пари?
"Средствата са хуманитарна помощ, предимно за финансирането на организации на ООН, които помагат на местното население и вътрешните бежанци. В същото време гладът и мизерията в Афганистан са една от основните причини за очаквана сериозна миграционна вълна, а тя може да се насочи към Европа. Правителството на талибаните едва ли е в състояние да се справи с хуманитарната криза. Пределно ясно е, че талибаните не могат да управляват Афганистан и не вярвам да искат по света да се разпространяват кадри с гладуващи и мизерстващи афганистанци, които отчаяно търсят начин да напуснат страната."
Ако позволите отново да Ви цитирам: „Ако някога пак ще стабилизираме чужди държави, трябва поне да си осигурим съдействието на добронамерено местно правителство“, пишете в анализа си за Афганистан. Как виждате развитието в Афганистан?
"Не вярвам, някой някога отново да се опита да наложи своя обществен модел в Афганистан. В интерес на истината, не това правеше Западът през последните 10 години. НАТО се опита да разреши кризата, която създадоха Обединените нации с плана Брахими. Според мен Афганистан ще остане това, което винаги е бил - изостанала страна, чиито жители, в преобладаващото си мнозинство, очевидно нямат нищо против, да живеят в изостанала страна. За съжаление насилието и бедността ще продължат да диктуват живота там. Не вярвам, че някой извън страната ще се иска да интервенира в Афганистан - нито Русия, нито Китай, още по-малко Иран.
Сигурен съм, че Пекин ще остане много предпазлив в политическите и икономическите си решения, защото Афганистан ще тъне още дълго в политическа и военна несигурност. Само си представете - повечето министри на талибаните са международно издирвани терористи. Как се прави бизнес с такива хора? А на запад през следващите 20-30 години никой няма да посмее да посегне към горещия картоф Афганистан".
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..