Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти обсъдиха лечението на някои болести в условията на пандемия

Семинар-"Covid-19, а останалите болести в ъгъла"
Снимка: Евелина Стоянова
Новости в лечението на редките болести. Лечение на алергии и астма в условията на пандемия и изолация. Това бях част от темите,  дискутирани по време на форума, организиран  от Фондация "Мeдии, общество, семейство и традиции“.

Авторитетни учени взеха участие в 20-то издание на семинара, който премина под мото "Covid-19, а останалите болести в ъгъла".

Юлия Пискулийска  Снимка: Евелина Стоянова

Проблемите на здравеопазването са много важни и не трябва да бъдат пренебрегвани, каза за БНР председателят на Фондация "Медии, общество, семейство и традиции" Юлия Пискулийска".

"Под угрозата на Covid-19 бяха забравени много сериозни социално-значими заболявания и много хора се оказаха в някакъв кръг омагьосан без да могат да си помогнат. Ето защо пак са тук най-добрите специалисти. Отново се връщаме към редки болести, към рак. Малко по-особеното тази година е това, че всяка тема, независимо какъв е акцента е насочен и към Covid-19“.

Д-р Нигяр Джафер    Снимка: Евелина Стоянова

Д-р Нигяр Джафер коментира, че света и България се намират в безпрецедентна криза.

"За втора поредна година по това време обсъждаме какво промени Covid-19, как промени здравните системи, какви проблеми наложи. Полезното на тези срещи е, че се формират ясно проблемите и се търсят решения. За съжаление Covid-19 промени, доколкото успя част от мисленето на специалистите в здравеопазването. Но нека да не забравяме, че хората продължават да боледуват от много друг тип заболявания. Ние продължаваме да имаме много по-високи нива от средноевропейските за детската смъртност. България продължава да бъде с най-ниска продължителност на живота. България има няколко пъти по-висока смъртност от заболявания като инсулт, сърдечно съдови заболявания. В България онкоболните имат много по-ниска преживяемост".

Д-р Тихомир Мустаков    Снимки: Евелина Стоянова

Алергологът д-р Тихомир Мустаков разказа как е лекувал пациенти с алергия и астма по време на пандемията от коронавирус.

"Това са болести, които са хронични и които за съжаление не намаляха съществено по време на пандемията от Covid-19 и затова обгрижването на пациентите трябва да продължи с всички възможни средства. Това, което беше затруднено при обгрижването на тези пациенти е, че не можеха да посещават редовно профилактични прегледи".

Целия репортаж  можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09