Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти обсъдиха лечението на някои болести в условията на пандемия

Семинар-"Covid-19, а останалите болести в ъгъла"
Снимка: Евелина Стоянова
Новости в лечението на редките болести. Лечение на алергии и астма в условията на пандемия и изолация. Това бях част от темите,  дискутирани по време на форума, организиран  от Фондация "Мeдии, общество, семейство и традиции“.

Авторитетни учени взеха участие в 20-то издание на семинара, който премина под мото "Covid-19, а останалите болести в ъгъла".

Юлия Пискулийска  Снимка: Евелина Стоянова

Проблемите на здравеопазването са много важни и не трябва да бъдат пренебрегвани, каза за БНР председателят на Фондация "Медии, общество, семейство и традиции" Юлия Пискулийска".

"Под угрозата на Covid-19 бяха забравени много сериозни социално-значими заболявания и много хора се оказаха в някакъв кръг омагьосан без да могат да си помогнат. Ето защо пак са тук най-добрите специалисти. Отново се връщаме към редки болести, към рак. Малко по-особеното тази година е това, че всяка тема, независимо какъв е акцента е насочен и към Covid-19“.

Д-р Нигяр Джафер    Снимка: Евелина Стоянова

Д-р Нигяр Джафер коментира, че света и България се намират в безпрецедентна криза.

"За втора поредна година по това време обсъждаме какво промени Covid-19, как промени здравните системи, какви проблеми наложи. Полезното на тези срещи е, че се формират ясно проблемите и се търсят решения. За съжаление Covid-19 промени, доколкото успя част от мисленето на специалистите в здравеопазването. Но нека да не забравяме, че хората продължават да боледуват от много друг тип заболявания. Ние продължаваме да имаме много по-високи нива от средноевропейските за детската смъртност. България продължава да бъде с най-ниска продължителност на живота. България има няколко пъти по-висока смъртност от заболявания като инсулт, сърдечно съдови заболявания. В България онкоболните имат много по-ниска преживяемост".

Д-р Тихомир Мустаков    Снимки: Евелина Стоянова

Алергологът д-р Тихомир Мустаков разказа как е лекувал пациенти с алергия и астма по време на пандемията от коронавирус.

"Това са болести, които са хронични и които за съжаление не намаляха съществено по време на пандемията от Covid-19 и затова обгрижването на пациентите трябва да продължи с всички възможни средства. Това, което беше затруднено при обгрижването на тези пациенти е, че не можеха да посещават редовно профилактични прегледи".

Целия репортаж  можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05