В София преди време започна инициатива за подмяна на старите печки с нови на пелети, газ, ток или ТЕЦ. До април са били подписани 700 договора за подмяна, като програмата е била насочена към 5000 домакинства.
А как е в Полша - отговорите дава Анна Двораковска, съосновател и координатор на Сдружение „Тревога за смога в Полша“, което обединява 40 местни инициативи за качество на въздуха в цяла Полша борбата срещу смога започнала в Краков.
Преди 10 години, когато ситуацията може би изглеждала така, както в нашенските градове Пловдив и Перник. Започнали като местна инициатива с намерението да спрат смога от домакинствата.
И това накарало хората от „Тревога за смога в Полша“ да запретнат ръкави. Анна казва, че първоначално имали притеснения. Защото обществото нямало да приеме мярката за забрана на дървата и въглищата за горене.
„Това беше нужната стъпка. Затова по време на нашата кампания ние успяхме да убедим хората, че си струва да опитаме. Към нашата инициатива се присъединиха и властите на Краков. Само за една година кампания ние вече имахме местна забрана да се използват твърдите горива за горене. Забранихме дори и инсталациите, които ползваха твърди горива за отопление.
Хората, които не можеха да си го позволят, направо казваме бедните, те просто бяха подпомагани, за да могат да се покрият разходите им. Това, комбинирано с информационните кампании, доведе до възможността забраната да бъде спазвана. И хората видяха, че новият начин на отопление е по-удобен. Казваха, че ако са знаели, са щели да го направят преди години. Видяхме позитивните резултати в Краков. Вече не виждахме онова, което дишаме. Имаме статистика, която ни показва, че нивото на фините прахови частици е спаднало наполовина. С 50 процента е паднало нивото на канцерогенните вещества в дима. Броят на инсталациите сега е около 1000, сравнено с 30 хиляди преди десетина години.
Причина за по-чистия въздух може да търсим в климата. Зимите са по-топли, по- ветровити. Имаме субсидии за подмяна на старите отоплителни уреди. На национално ниво в Полша започна програма за подмяна. Но ситуацията е далеч от перфектна. Например в Полша все още има около два милиона и 700 хиляди от най-старите инсталации за отопление, които работят с твърдо гориво. Ние им викаме „кадешници“.
Целта ни е да бъдат са премахнати в следващите няколко години. През 2017-та година производството на този тип инсталации беше спряно. Но до тогава годишно са се продавали по 1500 бройки. До края на годината пък ще спре субсидията за купуване на инсталация, за отопление, която работи с твърдо гориво. Това е нивото на предизвикателство. Имаме ново законодателство, което контролира качеството и на въглищата. Преди това се горяха всякакъв тип въглища. Дори и отпадъкът, който е с високо съдържание на пепел на вредни вещества“.
Идеята е, казва още Анна Двораковска, въглищата и дървата да бъдат изцяло извадени от употреба. Сега между 15-20 процента от хората, които получават субсидия за смяна на инсталацията, си купуват по-ефективна на твърдо гориво. Но Анна припомня, че от 22-ра година субсидията за това спира. Окуражителното е, че 45% от хората, които получават субсидия за смяна на инсталацията, инвестират в по-скъпата газова. Около 15 - 20% използват финансирането за закупуване на отоплителни помпи и още толкова – за инсталации на биомаса. Не ражда ли обаче инвестицията в нови методи на отопление енергийна бедност? Различни проучвания посочват, че през 2018-та година например в Полша е имало 4 милиона и 600 хиляди енергийно бедни семейства. Смята се, че (в зависимост от измерването), че между 2,1% и 18,6% от поляците са енергийно бедни. Но тя е оптимист, че новите мерки няма да доведат до увеличаване на енергийно бедните:
"Много е трудно да кажем. Защото преди подмятаната на отоплителните уреди, те не са получавали никакви плащания. Сега общинските власти предоставят значителна част от сумата. И така се покриват до половината от техните разходи за отопление. Искам тука да подчертая, че когато преди 10 години започнахме кампанията си за забраната в Краков на твърдите горива, цената им беше доста ниска. Сега цената на въглищата специално е висока. И това сега не ги прави привлекателни за употреба от домакинството. Което означава, че ако бяха останали със старите си уреди за отопление, сега домакинствата щяха да плашат и повече".
Двораковска казва, че и сега има нарушители. Но законодателството помага. Общинската полиция може да прави проверки за незаконно горене на твърди горива. Да глобява. Глобата е над 100 евро. А може и да стигне до над 1000, ако те осъдят. Отделни граждани на Краков също могат да сигнализират, че някъде се горят твърди горива. Иначе сдружението „Тревога за смога в Полша“ го чака много работа. Тя споделя, че за 10 години от Краков сдружението е станало национално. Обединило е доста местни групи, притеснени от смога в населените места. Затова през последните пет години се занимава с опити за прокарване на национално законодателство за качеството на въздуха. Една от големите битки ще е срещу автомобилите. Анна посочва, че в Полша няма законодателство, което да ограничава емисиите от автомобили. Затова искат да се забрани вносът на дизели. Най- вече от съседна Германия, която вече ги забрани. Искат и да има повече градове със зони с ниски емисии на въглерод. Статистиката потвърждава думите на Анна. Само 6 града в Полша имат т.нар. зони за автомобили с нулеви емисии.
„Не ме разбирайте погрешно. Ние не искаме да бъде забранено горенето на дърва в цялата държава. Ние сме за това да има регулации, сертификации на инсталациите. И те да са съобразени с стандарти за вредни емисии. Имахме едно интересно изследване на камините. При замерване установихме, че ако ползвате твърде често камина за отопление, има изключително високо замърсяване. Не само на въздуха навън. А и в дневната, там, където е самата камина. Не дишаме чист въздух. Затова въпросът е дали този пламък на камината си струва.“
Още по темата в звуковия файл.
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..