Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Славейков: За мен е важно текстът на една пиеса да не подвежда

Йордан Славейков
Снимка: БНР

„Повече възприемам себе си като режисьор. В литературата се чувствам повече като гост. Нямам учител в писането, имам учител в театъра – Крикор Азарян. От проф. Азарян научих да обичам актьорите и да избирам трудни пиеси, да се вглеждам в съдбата и в сърцата не на героичните персонажи, а на отхвърлените. Обичам да пиша от дете, много чета“. Това сподели пред БНР режисьорът Йордан Славейков.

За него е важна отговорността - дали с текста, който предлага, не подвежда себе си, актьорите или публиката.

„Внимавам да не се подхлъзвам по нещо, което е леко, лесно“.

В предаването „Хоризонт за вас“ Славейков допълни, че е приключил работа по стар негов проект - монодрамата „Виктория“. Пиесата е преведена на руски, украински, английски, предстои преводът ѝ на сръбски и на италиански език. Репетира се в Струмица.

Режисьорът коментира и българската политическа действителност, от която пряко се интересува:

„През последните десетина година е отвратителна, ужасяваща, прилича на мафиотски клан. Радвам се, че на хората започна да им писва това нещо, че излязохме на улицата“.

Той призова да се прекрати очакването, че интелектуалците трябва да се борят на всички фронтове и „да запълват амбразури“:

„И по повод екология, и по повод политика, и по повод проблемите на границата. Интелектуалецът в България е силно маргинализиран, особено този, който е на щат на службица някъде. Неговите пари идват от държавата“.

Йордан Славейков е роден на 2 септември 1976 година във Враца. Завършва режисура в НАТФИЗ през 2006 г. Специализира актьорство в Москва в Международното лятно театрално училище. От 2009 г. работи в тандем с друг режисьор и драматург Димитър Касабов. Водили са актьорски тренинги в САЩ. Техен спектакъл се играе в Беларус, а пиесата им „Паякът“ е една от най-добрите български пиеси в последните години, а за нея има отлични рецензии в издания като The New York Times и Village Voice. Играла се е на фестивали в САЩ, Русия, Беларус, Белгия. 

Романът „Последна стъпка“ е дебютен за Йордан. И година след издаването си му носи две награди – „Сребърен пегас“ за най-добър роман в категория „проза“ от конкурса „Южна пролет“, Хасково, 2016, както и наградата „Дъбът на Пенчо“, връчвана от проф. Светлозар Игов. Романът е и сред номинираните за наградата на Литературен клуб „Перото“, НДК.

Интервюто с Йордан Славейков можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04