В рамките на фонда за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство е обособено специално направление в размер на 100 милиона лева безвъзмездна финансова помощ, която ще достигне директно до българските производители, поясни Събев в предаването „Преди всички“.
„Де факто през следващите години в рамките на този фонд ще се ангажират общо 200 милиона, 100 милиона от които ще бъдат безвъзмездна финансова помощ от ЕС, а останалите 100 ще бъдат съинвестиция, съучастие от земеделските производители.“
Преди месец е бил поискан списък със стратегически на-важни обекти и такива в най-окаяно състояние, уточни Божидар Петков от Асоциация на малинопроизводителите. По думите му те имат информация, че парите за директни инвестиции в системата за напояване „ще бъдат рязко ограничени“ до финансирането на 24 обекта. Заради редуцирането на списъка от Министерството на земеделието малинопроизводителите са предложили 5 изключително важни и належащи за ремонт напоителни канали и съоръжения.
„Разбрахме, че липсата на пари води до постоянно прекрояване на този план. Сам по себе си Планът за възстановяване и развитие ако не бъде достатъчно финансиран, той може да се превърне в план за унищожаване и неустойчивост“, предупреди Петков. По думите му има риск инвестиции да бъдат компрометирани, а стопаните разорени, ако дадено стопанство например инвестира в големи площи трайни насаждения, а близкият канал остане без модернизация и вода. Божидар Петков предупреди, че това може да се превърне в бомба със закъснител.
Председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Костадин Костадинов от своя страна посочи, че „Напоителни системи“ в момента са ходещ мъртвец“, уволнени са били кадърни хора и сега няма капацитет. Костадинов очаква голям взрив – да „изгърмят“ земеделци, които по Програмата за развитие на селските райони, мярка 4.1 са направили проекти, сключили са договори и занапред могат да бъдат проверявани от Инспектората на Държавен фонд „Земеделие“.
„Както къщите за гости. Защо не изпълнявате проекта и разписаните неща в него? И те ще трябва да връщат пари. Те са изгърмели директно. Часовниковият механизъм е малък, но взривът е голям. Той ще обхване абсолютно всички, които се напояват от „Напоителни системи“.
Костадинов обобщи какво представлява Планът за възстановяване в частта за напояване:
„Все едно вкъщи да си направиш перфектна баня, с много добри уреди, с екстрите и в същото време да нямаш входяща канализация, захранване с вода. Това е положението с „Напоителни системи“ – да чакаш отнякъде да падне един дъжд, да събереш отнякъде си вода, че да се изкъпеш.“
„Основното за земеделието е водата. Ако някои хора, които са стояли само на бюро, не са го разбрали, нека да излязат, да го видят, за да го научат“, коментира Костадин Костадинов.
Скептицизмът е оправдан, защото представителите на земеделския сектор са били свидетели на много злоупотреби през последните 10-20 и повече години, отбеляза заместник-министърът на земеделието Георги Събев.
Относно неяснотите около екологичните оценки на обекти, строени преди десетилетия, но които сега следва да се ремонтират, Георги Събев изтъкна:
„Необходимо е да се направи оценка за това какво ще е въздействието от всеки един проект, подаден в рамките на националния План за възстановяване и устойчивост върху околната среда. Едно от условията да бъде одобрен националният План за възстановяване и устойчивост е всеки един проект да няма негативен ефект върху околната среда. Цялата оценка за Плана за възстановяване и устойчивост трябва да бъде изготвена от Министерството на околната среда и водите. Миналата седмица получихме писмо от МОСВ – те казват, че не следва те да изготвят тази оценка. Според тях заявителят трябва да изготви тази оценка – „Напоителни системи“.
По окончателния списък на обектите по Плана за възстановяване земеделското министерство е работило съвместно с „Напоителни системи“, обясни още Георги Събев.
„Стигнахме до списък на 24 обекта за напояване и 43 обекта за отводняване, които отговарят на тези критерии. В тези 24 обекта включихме предложенията, които бяха подадени от бранша.“
Повече акценти по темата чуйте в звуковия файл.
Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни. "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..
България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..
С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани над..
Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..