„Аз се занимавам от ден първи на неговото социализиране. При тях основният проблем е трудната социална адаптация“, казва тя пред БНР.
Детската градина не е толкова голям шок, колкото започването на училище, когато ножицата между стандартно функциониращите деца и децата с аутистични проблеми наистина много започва да пречи, отбелязва тя.
„Учителите проявяват разбиране, но родителите… Когато човек не разбира, му е простено да бъде неразумен, защото се включват автозащити. При моя син имаше автоагресия и агресия към останалите деца и изглеждаше заплашително отстрани. Абсолютно им влизах в положението и ги разбирах като родител, но нямах полезни ходове. Или-или“, разказва майката в предаването „Хоризонт до обед“. И допълва - колкото и силен и подготвен да е един родител, никога няма капацитета.
Тук идва ролята на специалистите от Центъра по приложен поведенчески анализ на Сдружение „Аутизъм Днес“ в столичния квартал Горубляне.
Мария не подходила със свръхочаквания, защото твърде имала твърде дълъг опит с несбъднати очаквания.
При детето й обаче бързо настъпило подобрение при комуникацията, отварянето към света, разбирането и прага на търпимост към зададени задачи и авторитети.
„В рамките на три години специалистите съумяха да го доближат и интегрират в училищна среда“, пояснява тя.
Цяло чудо е, че има център за поведенческа терапия, казва директорът на центъра по поведенческа терапия Владислава Цолова, самата тя майка на дете с аутизъм.
„Това е единствената терапевтична програма в световен мащаб, която има стойност на лечение. Моят син, когато го диагностицираха с аутизъм през 2004 г., беше на 4, не съществуваше в България такава опция. След диагностиката аз четях и търсех начин да му помогна“, спомня си Цолова.
Така личната кауза прераснала в мисия.
През октомври престои да отвори врати втори център за поведенческа терапия на аутизъм в София, съобщава Владислава Цолова. Бургас и Враца са следващите места. В центъра в Плевен има и детска градина тип Монтесори.
Цолова смята, че личните лекари правят лоша услуга на родители, забелязали проблеми в развитието на детето си в ранна детска възраст.
„Като първо детето не говори, отиват да търсят логопед или психолог. Правят им лоша услуга, като им казват – спокойно, то ще проговори, то ще се развие, май няма да има аутизъм.“
Детето на Мария Митрева – Стилиян, сега е в гимназия, може да посещава училище без помощта на друг човек. Именно в това Мария вижда смисъла от усилията на хората, които са й помогнали.
„Започнах да работя. Това беше невъзможно преди това. То е естествено стечение, продължение, следващ период в живота, този, който бях чакала и би бил естествен при едно типично дете.“
Мария съветва всички родители на деца с проблеми никога да не се отказват и да не позволяват предизвикателствата да ги обезкуражават. А към всички останали родители апелира – да проявяват толерантност, „независимо от това дали разбират или не разбират нечий проблем“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..