Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите вече предпочитат вузовете на Нидерландия пред тези на Великобритания

Снимка: БГНЕС

С 50% са намалели българите, кандидатстващи за прием във висши училища във Великобритания след Брекзит, а печеливша от този отлив е Нидерландия, към която интересът у нас е най-силен. През настоящата академична година в страната на лалетата са приети с 35 на сто повече наши сънародници, а за учебната 2022/2023 година ранните заявки за следване са с 80 на сто повече.

Данните са на консултантската агенция за образование в чужбина "Интеграл", която е организатор на форума "Световно образование". На 9 и 10 октомври той ще се проведе в София, а на 11, 12  и 13 октомври - съответно в Пловдив, Бургас и Варна.

И след Брекзит около 50 висши училища във Великобритания не са променили размера на таксите за следване за настоящата академична година. Това става или чрез замразяване на тези такси, или чрез отпускане на стипендии, които намаляват размера им до този, който плащат местните студенти. За следващата академична година заявка за замразяване на таксите към момента има само от един университет.

Студентите, които вече са приети в университети на Острова, могат да избират как да започнат академичната година - присъствено или онлайн, обясни Николай Христанов, мениджър "Висше образование" в консултантската агенция за образование в чужбина "Интеграл".

Сред желаещите да учат в чужбина се забелязва тенденция да кандидатстват в повече от две държави.

Интересът към Белгия сред българските кандидат-студенти е нараснал петорно през последната година – заради по-ниска такса, заради възможност за избор на университети с академически или с практически профил, заради програми на английски език.

След Брекзит се наблюдава засилване на интереса и към университетите в САЩ. Цената на следването се изравнява до голяма степен с тази в Обединеното кралство.

Родителите на учениците, които имат намерение да следват в чужбина, започват все по-рано да проучват активно възможностите и условията за това, са наблюденията на образователните експерти след проведеното на 19 септември виртуално изложение "Световно образование". По отношение на езика на обучение най-много кандидат-студенти се ориентират към английския, следват немски и френски.

Най-многото кандидати да следват в чужбина по традиция са възпитаници на Френската гимназия в София.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК: Газа е неразделна част от бъдеща палестинска държава

"Винаги сме казвали ясно, че Газа е неразделна част от бъдеща палестинска държава" - така говорителят на Европейската служба за външна дейност Ануар Ел Ануни коментира думите на американския президент Доналд Тръмп, че САЩ искат да поемат контрол над Газа. Той припомни, че това е едно от петте условия за Газа, поставени през ноември 2023 г. от..

публикувано на 06.02.25 в 15:56

Награди по 700 лв. на месец за 10 души с особени заслуги към нацията в областта на културата

Парламентарната Комисия по културата и медиите прие единодушно Проект на решение за отпускане на държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията в областта на културата на 10 души.  Това са актьорът Владимир Пенев, народната певица Руска Стоименова, пианистката проф. Милена Моллова, актрисата Ели Скорчева, актьорът..

публикувано на 06.02.25 в 15:41

Бойкот на търговските вериги и в Гърция

В Гърция също организират бойкот на магазините заради високите цени на стоките от първа необходимост. Федерацията на потребителите ИНКА организира на 19-и февруари бойкот срещу високите цени на хранителните стоки.  "Правителството просто симулира дейност в полза на хората, а реално оставя търговските вериги да печелят много на гърба на..

публикувано на 06.02.25 в 15:34

Няма информация, че Латвия и Швеция ще искат компенсации за прекъснатия от "Вежен" кабел

Министърът на външните работи Георг Георгиев каза, че няма постъпила официална информация към българските институции за това, че Латвия и Швеция ще настояват за компенсации заради прекъснатия кабел в Балтийско море.  Швеция задържа по случая българския кораб „Вежен“ и екипажа му, но след седмица свободи моряците и кораба.  "Българската страна..

публикувано на 06.02.25 в 15:26
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп: Няма нужда от американски войници в Газа, Израел ще я предаде на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че няма да изпраща американски войници в Ивицата Газа, защото Израел ще предаде територията на САЩ след приключването на военните действия.  В същото време израелският министър на отбраната Израел Кац нареди на армията да подготви план, който да позволи "доброволното напускане" на населението на Ивицата..

публикувано на 06.02.25 в 15:23

В Ябланица от години няма аптека, която да работи със Здравната каса

Жители на град Ябланица сигнализираха , че както в града, така и в цялата община, включваща и осем села, от години няма аптека, която да работи по договор със Здравната каса . Това затруднява пациентите, които имат т.нар. рецептурни книжки, вече в електронен вариант да купуват лекарствата с отстъпката, която се поема от касата и се налага да..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Сарафов е обжалвал пред ВАС прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд . Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..

публикувано на 06.02.25 в 15:03