„Търговията е замряла, чака се нормализиране на пазарите. Това ще стане скоро. Същественото намаление на цените на природния газ можем да очакваме през май-юни 2022 година, но реализацията на пазара като обеми и цени – от 1 октомври сме в новата газова година... Излизането от кризата ще стане от само себе си, защото влизаме в друг период, който има нормално заявени количества“.
Това коментира пред БНР енергийният експерт Васко Начев. И допълни:
„За зимния период компаниите и потребителите са направили заявки за зимния период, тоест, няма откъде да дойдат допълнителни изненади, ако зимата не е прекалено сурова. Нещата бързо ще се нормализират, тъй като борсите ще добият по-голяма ликвидност“.
В предаването „Нещо повече“ Начев посочи, че проблемът от страна на Европейската комисия е в сбърканите политики, които са от последните 5 години, плюс пандемията:
„И никой не посмя да заявява сериозни количества за следващата газова година. Оттук дойдоха разминаванията на пазара. Когато консуматорите потърсиха по-големи количества, от „Газпром“ използваха момента“.
Той подчерта, че „Северен поток 2“ е политически проект и газопроводът не е решаващ за газовите пазари в Европа.
„Хаосът в Европа е тотален, предлагат се палиативни мерки, като причината е в това, че Европейската комисия не иска да си признае, че е сбъркала. Затова виждаме неадекватни мерки в повечето от случаите“.
Интервюто с Васко Начев можете да чуете в звуковия файл.Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..