Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доростолска епархия чества 20 години от възобновяването си с център Силистра

| обновено на 09.10.21 в 15:35
Снимка: Незабравка Кирова

Създадената през 390-а година и управлявана от близо 50 митрополити Доростолска епархия чества 20 години от възобновяването си с център Силистра, след решение на Църковно-народен събор на БПЦ, проведен през декември 2001 година.

Две години по-късно, през октомври Светия синод канонически избира и провъзгласява Негово Преосвещенство Траянополския епископ Иларион за Доростолски митрополит - приемник на митрополитския престол на възстановената и древнопросияла Доростолска епархия.

В двете десетилетия начело на епархията са били  митрополитите Иларион и Амвросий, а от тази година - митрополит Яков.

Няма друга епархия по-древна от Доростолската, сподели Негово Високо Преосвещенство митрополит Яков:

Негово Високо Преосвещенство Доростолският митрополит Яков  Снимка: Незабравка Кирова

"С радост видях, когато дойдох в престолния град Силистра колко много е направено. Няма да скрия, че градът много ми хареса. Няма как да не ми хареса и епархията, защото това е първата древно просияла епархия. Тя е минала през много бури, ветрове, урагани".

Край останките на епископската базилика в Дунавската градина владиката смята, че трябва да се постави кръст, за какъвто той знае, че е имало намерения в предишни години от няколко инициативни комитета. Обсъжда се и възможността чрез проект да бъдат осигурени средства за създаване на светлинен макет на контурите на патриаршията, за да бъде показвана по атрактивен начин.

"Добре ще бъде, ако може да се направи с тези светлинни лъчи и да изглежда автентично нощно време как е изглеждал този храм".

Днес Доростолската епархия с център Силистра, обхваща около 60 храма в общините Силистра, Дулово, Алфатар, Ситово, Кайнарджа, Главиница и Тервел. Обслужват се от 21 свещеници, от които трима са постъпили в първата година, откакто митрополит Яков е начело на епархията.

С болка Негово високопреосвещенство сподели за липсата на развитие по изграждането на православния храм „Св. Георги Победоносец“ в престолния град Силистра. В негова чест преди четвърт век е бил осветен камък. Оказва се, че понастоящем го няма документът, удостоверяващ решението на Общински съвет в Силистра за предоставяне на общинския терен. Не скри и желанието си за изграждането на нов храм и в един от най-новите, и населени квартали на града - „Изток“.

Снимка: Незабравка Кирова

"Където и да отида, говоря не само в България, защото православието е вселенско, то е по целия свят, всички православни църкви ме питат колко църкви имаш в престолния град. Мъчно е за един митрополит да отговори, че има само една църква. Авторитетът ни на епархията е само върху една църква. Бях споделил,че искам в новия квартал да се направи малка църква - хем да се издигнe авторитета на града, хем да се замислим дали на Великден възрастните могат да си позволят да наемат такси, за да дойдат до единствената църка да запалят свещичка и да посрещнат Възкресението и след това да наемат пак такси, за да се приберат".

На 10 октомври от 9:00 часа ще се отслужи архиерейска света литургия в катедралния храм в Силистра  „Св. Св. Първоапостоли Петър и Павел“.

Доростолска митрополия е основана върху пролятата мъченическа кръв на 12 светци- през ІV в. сл. Хр. През 7 век с идването на славяните и прабългарите епархията временно е закрита, а останките на някои от мъчениците  са пренесени в Константинопол.

През 2003 година част от мощите на един от тях – свети Дасий отново се върнаха в Силистра, донесени в България от Папа Йоан Павел Втори, и бяха поставени в катедралния храм.

Като част от честванията бе освещаването на нова църква в дуловското село Межден.

Първият камък на църквата е положен още през 2001 година, но все нещо спирало строежа й.

Започнали да умират много млади мъже в селото. Тогава възрастен мюсюлманин им казал, че това е наказание от Бога, защото още не е построена храмът на нареченото за това място.

В Межден има и друга църква, но тя в края на селото и хората трудно стигат до нея. Тогава Николай Попов, бизнесмен от Дулово, решава новата да е в центъра – до кметството и училището. Той е основен и единствен дарител, а храмът в Межден не е първият му. Участва в градежа на още няколко църкви в региона.

Снимка: Незабравка Кирова

Именувана е на Свети Николай, за да имат в негово лице миряните от епархията още един молитвен застъпник, разказа Доростолският митрополит Яков и съобщи за решението на Епархийския съвет, ктиторът да бъде удостоен с орден Доростолски мъченици, за богоугодното дело.

Проявите за годишнината ще продължат утре със Съборна архиерейска света литургия в катедралния храм "Св. Св. Първоапостоли Петър и Павел" в Силистра.

Тържествената служба бе водена от митрополита на Западно-европейската епархия Антоний, в съслужение с местните духовници и митрополитите на Русенска и Старозагорска епархии на Българската православна църква, епископите на румънските градове Тулча и Констанца, Епископи от Украйна и Молдова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03