Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Доганова - Христова 20 години ръководи хор „Йоан Кукузел Ангелогласният”

Тя твърди, че Йоан Кукузел е първият български композитор

Таня Доганова - Христова
Снимка: Славена Илиева

Книгата на Таня Доганова - Христова "Трънливият път към славата" с подзаглавие „Истината за Камерен ансамбъл Йоан Кукузел“ ще бъде представена на 1 ноември от 19 часа в Сити Марк Арт Център в София.

Разговор среща по покана на Анатолий Радев и Дария Василева от школа ArtExtreme  Снимка: Славена Илиева
Разговор среща по покана на Анатолий Радев и Дария Василева от школа ArtExtreme Снимка: Славена Илиева

"Не мога да не кажа от кога постепенно научих не едно, а много неща за Кукузел, но когато бях само в първи курс си позволих да стана и да кажа, защото не мога търпя нещо, което не е съвсем вярно, че първият български композитор е Йоан Кукузел, това го направих в час по история на българска музика, защото беше казано, че Добри Чинтулов с революционните песни е първият композитор, но аз смело заявих това и от тогава до преди няколко години съм непрекъснато в обсега на една група хора, която трудно може да признае, че Йоан Кукузел е първият български композитор", каза за БНР Таня Христова-Доганова, голям български диригент и кинорежисьор. Създава и 20 години ръководи единствения по рода си български мъжки камерен хор за старинна църковна музика „Йоан Кукузел Ангелогласният”.

Книгата на Таня Доганова - Христова „Трънливият път към славата“  Снимка: Славена Илиева
Книгата на Таня Доганова - Христова „Трънливият път към славата“ Снимка: Славена Илиева

Желаейки да се откъсне от светските грижи и да служи на Господа в безмълвие, Йоан Кукузел тайно избягал и се укрил в Светогорския манастир "Св. Атанасий". Представил се за неук пастир и игуменът му поверил манастирското стадо. Един ден подвизаващ се наблизо монах видял дивно чудо: пеещ пастир и кози, които не пасели, а го гледали, сякаш се радвали на ангелското му пеене. Въпреки настояванията на императора, който научил къде се намира, Йоан останал в манастира. Там той създал своите безсмъртни произведения: "Полиелей на българката" (посветен на майка му), "Антиксантари", "Голямото исо", "Херувимска песен" и други.

Представяне и дискусия за филма на Таня Доганова „Ангелогласният“ Снимка: Славена Илиева
Представяне и дискусия за филма на Таня Доганова „Ангелогласният“ Снимка: Славена Илиева

Авторът на книгата „Трънливият път към славата“ Таня Доганова-Христова  сподели в интервю за "Нощен хоризонт“, че през годините се е сблъскала с много трудности и обвинения.

Многобройните плочи от неуморения труд на Таня Доганова  Снимка: Славена Илиева
Многобройните плочи от неуморения труд на Таня Доганова Снимка: Славена Илиева

"Не веднъж, не искам да си спомням, ме водеха на едно или друго място да обяснявам защо е тази религиозна пропаганда, защо съм се захванала с нея защо съм извикала и поканила възрастни, млади, че съм казала по целия свят, че  ще запозная всички българи да знаят да се гордея какво значи българска музика българското име Йоан Кукузел". Обвиняваха ме дори, че ще разваля международните отношения с Гърция. Имам документи, писмени документи, но аз не съм ги цитирала, освен че ги споменах, защото ме обиждат, но аз знам, че Йоан Кукузел е българин и не може да бъде друго".

Разговор среща по покана на Анатолий Радев и Дария Василева   Снимка: Славена Илиева
Разговор среща по покана на Анатолий Радев и Дария Василева Снимка: Славена Илиева

Таня Доганова- Христова се среща с публиката   Снимка: Славена Илиева
Таня Доганова- Христова се среща с публиката Снимка: Славена Илиева

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Мичев

Бюрото по труда в Русе се превърна в пространство за изкуство

Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...

публикувано на 30.03.25 в 08:09

Драматичният театър в Русе представи за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи"

Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..

публикувано на 30.03.25 в 07:56

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05
Мария Радкова и Ивайло Диманов

За диалога между класическата и съвременната поезия с Ивайло Диманов и Мария Радкова

Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..

публикувано на 28.03.25 в 14:57

"Икар 2025": Пожелания за висини и призиви към "първия етаж"

С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..

публикувано на 28.03.25 в 13:43