Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изискването за зелен сертификат трябва да остане до завръщането на страната в зелената зона по заболеваемост

Стойчо Кацаров: Това е най-тежката Covid вълна досега

Локдаунът не решава проблема с пандемията, а го отлага, решението е ваксинация

Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

"Това е най-тежката Covid вълна досега. Броят на заразените е с 25% по-висок от която и да е от предишните вълни и това поставя на голямо изпитание здравната система. Ситуацията с леглата в реанимационните отделения е на ръба. Използваме в момента и последните резерви в системата, за да обслужим всички болни". Това заяви пред БНР служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров.

Според него здравната система сега се справя по-добре, отколкото при предходните вълни, но проблем е, че битката с пандемията се изнася не от цялата здравна система, а само от част от нея - не всички са ангажирани с Covid пациентите:

"За да може да се включи по-голяма част от здравната система, са необходими друг тип мерки на преструктуриране на системата на здравеопазване, но това сега не може да се направи, а няма и Народно събрание".

Той подчерта, че се наблюдава тенденцията и посоката на кривата на заразени и по това ще се реши дали да бъде обявен локдаун:

"Локдаунът не решава проблема с пандемията, той само го отлага. Единственото решение е ваксинацията и това се видя в почти цяла Европа, че само това работи. Ваксинацията ще ни помогне да излезем от ситуацията, в която сме изпаднали. Наистина се изисква национално усилие и сега е моментът да покажем, че сме способни на такова усилие. Като нация да се изправим и да кажем хайде да се изправим пред този проблем и да сложим край, да се ваксинираме и да се върнем към нормалния си начин на живот. Всичко зависи от нас!", заяви служебният здравен министър.

През последната седмица има направени 130 хиляди ваксинации, което е около 10 пъти повече в сравнение с предишните седмици, съобщи Кацаров и подчерта, че масовото тестване помага да се ограничи разпространението на инфекцията, защото се откриват заразени с Covid хора, преди да са проявили някаква симптоматика.

По думите му смисълът от зеления сертификат е не да направи възможно отиването свободно в мола, а да предпазва всеки човек и неговите близки от среща с инфекцията:

"Когато извадите фалшив сертификат, кого лъжете?", риторично попита той и посочи, че не принудата трябва да е водеща, а здравето и отговорността е на всеки един човек.

Изискването за зелен сертификат трябва да остане до завръщането на страната в зелената зона по заболеваемост, т.е. под 100 души на 100 000 за 14-дневен период, категорично заяви министърът и добави:

"Много важно е и колко души са се ваксинирали, ако постигнем показателите на страните от Западна Европа 70-80% ваксинирани, ще бъде поставено заболяването под контрол, защото така населението ще има имунна защита срещу болестта и дори да има заразени, много малко от тях влизат от болница". 

Кацаров обяви, че непрекъснато се оборудват нови легла в интензивните отделения на болниците:

"Опитваме се да направим по-ефективно използването на наличния медицински персонал".

"Изпращането на български пациенти за лечение в съседни страни е стандартна процедура, но се надявам да не се стигне до нея", заяви още служебният здравен министър.

В предаването "Неделя 150" Кацаров заяви още веднъж желанието на управляващите да бъдат върнати в училищата поне учениците от 1-ви до 4-ти клас:

"До средата на седмицата можем да имаме доставка на щадящи тестове за децата, които да предоставим на Министерството на образованието. След създаване на необходимата организация за тестване на децата, могат да се върнат учениците до 4-ти клас в безопасна среда".

Очакването му е това да се случи не по-рано от 8 ноември. 

Интервюто на Явор Стаматов със Стойчо Кацаров в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 представители на туристическия бизнес от Югозападна България на протест

Над 400 представители на  туристическия бизнес от Югозападна България излязоха на протест, като за кратко затрудниха  движението  при пътен възел Симитли. Десетки полицаи охраняваха  района, но напрежение не се стигна. От бранша предупредиха, че ако остане 20 процентовата ставка на ДДС  , хиляди ще останат без работа а много бизнеси ще фалират...

публикувано на 19.03.25 в 22:04

Военни на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, преминал през британски води

Военни кораби и хеликоптери на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, докато е преминавал през британски води, съобщиха Би Би Си и вестник "Таймс", позовавайки се на информация от Кралският флот.  Два руски бойни кораба – разрушителят "Североморск" и десантният "Александър Шабалин", ескортират два товарни кораба – "Спарта ІV" и..

публикувано на 19.03.25 в 21:53

Президентът на ЕБВР: България отчита добър напредък към еврозоната

България отчита добър напредък за присъединяване към еврозоната, заяви президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Одил Рено-Басо в интервю за БТА. Според нея инфлацията намалява към границите, определени от критериите в договора от Маастрихт. "Има и силно разбиране за необходимостта бюджетният дефицит да се поддържа до..

публикувано на 19.03.25 в 21:36

НС прие бюджета на НЗОК, започва държавния бюджет, но залата е почти празна

От 1 юли Здравната каса (НЗОК) ще заплаща лекарствата за домашно лечение на инфекциозни заболявания на деца до 7-годишна възраст, реши Народното събрание. Здравната вноска се запазва на осем процента.  Депутатите гледат на второ четене бюджета на НЗОК В бюджета на НЗОК: Предвижда се здравната вноска да остане 8% 9,4 милиарда лева е бюджетът..

публикувано на 19.03.25 в 21:01
Володимир Зеленски

Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски Съединените щати да придобият украинските електроцентрали като гаранция за тяхната сигурност, предаде Асошиейтед прес. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и съветникът в Белия дом по въпросите на националната сигурност Майк Уолц съобщиха това след телефонния..

публикувано на 19.03.25 в 20:35

Външният министър е разговарял с израелския си колега във връзка със смъртта на българин в Газа

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с израелския си колега Гидеон Саар, след като по-рано днес от МВнР съобщиха за българин, служител на ООН, загинал в Газа. В позиция, разпространена тази вечер, външното ни министерство поднесе съболезнования на семейството и близките на нашия сънародник. Българин, служител в..

публикувано на 19.03.25 в 20:29

На протест във В. Търново: Не убивайте туризма в България!

Няколкостотин служители и собственици на заведения от Велико Търново, Свищов, Дряново, Севлиево и Габрово блокираха за близо два часа движението във Велико Търново и пътя София – Варна. Настояват за 9% ДДС за бранша и обвиняват държавата, че няма чуваемост и желание за диалог с бранша.  Във Варна над 1000 души на протест за връщане на 9% ДДС за..

публикувано на 19.03.25 в 20:17