"Ваксинацията в пика на Covid вълната не крие риск. Дори да се разболее човек около ваксинацията, това няма да му влоши състоянието, дори може да му помогне по-леко да изкара заболяването". Това каза пред БНР доц. Велизар Шиваров, имунолог.
Препоръката му е ваксинираните преди повече от 6 месеца да си поставят вече бустерна доза:
"Възрастните хора не трябва да чакат повече от 6 месеца след втората доза, а по-младите могат да отложат с два-три месеца, за да не се редят сега на опашки за ваксинация".
Доц. Шиваров подчерта, че националноотговорното поведение на политиците би било да излязат и да призоват хората масово да се ваксинират:
"Това да има повече живи българи в България е национален приоритет. Другите държави доказаха с ваксинацията, че остават повече живи и здрави хора. Спокойно и нашите политици могат да го заявят като национален приоритет и да призоват за това публично и отговорно. ... Сега е шанс да докажем каква е ориентацията на държавата ни - дали ориентацията ни е като едно модерно общество, основано на знанието и на постиженията на науката, или да робуваме на някакви мракобесни клюки и схващания".
По думите му отказът от ваксинация е решение, наложено от мнозинството в обществото ни, от което страдат всички:
"Тези, които смятат, че не страдат, след години индиректно ще го осъзнаят. Няма начин да девалвираш някаква система и тя да не ти го върне по начин, по който ти не очакваш".
Експертът беше категоричен, че т.нар. подсилване срещу вируса може да бъде ефективно само с ваксина, защото тя е специфична срещу определен патоген.
Според имунолога трябва да се изчакат няколко седмици, преди да се започне с връщането на учениците в училище.
"Ако сме съвестни граждани, трябва тези тестове да се извършват и отчитат от родителите вкъщи, това да бъде отговорност на родителите. Апелирам да бъдат обективни и при положитен резултат, да оставят децата ви у дома, за да се избегне общуването им с други ученици".
Интервюто на Даниела Големинова с доц. Велизар Шиваров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Трусовете на гръцкия остров Санторини намаляват, но сеизмолозите очакват ново по-силно земетресение в следващите дни. Премиерът Кириакос Мицотакис обяви създаването на маршрут за евакуация от острова, където туристическият бранш търпи огромни загуби. Броят на трусовете на Санторини намалява през последното денонощие, но силата им остава над 4..
Над 6 хиляди души могат да бъдат прегледани по програма на Столичната община за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Предложението е на заместник-председателя на Столичния общински съвет Ваня Тагарева. В бюджета на София за 2025 година ще бъдат осигурени средства за това, а прегледите ще се извършват в общинските болници и поликлиники...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ограничава достъпа на своя предшественик Джо Байдън до класифицирана информация, предаде Ройтерс. От агенцията напомнят, че по принци бившите президенти получават някои разузнавателни сведения, дори и след като напуснат Белия дом. В социалната си мрежа Truth social Доналд Тръмп се позова на..
От днес в Гърция се очакват пътни блокади на фермерите, които отправят искания към правителството. Не спират и демонстрациите с настояване за справедливи наказания на виновните за железопътната катастрофа край Лариса преди две години. Ученици и студенти скандираха: "Осъдете виновните. Няма да забравим и няма да простим". Масови..
В Съединените щати федерален съдия блокира временно плана на администрацията на Доналд Тръмп да изпрати в отпуск хиляди служители на Американската агенция за международно развитие USAID. Решението на съдия Карл Никълс, който е назначен на поста по времето на първия мандат на Тръмп дойде след съдебен иск на профсъюзите, които искат да попречат..
Кожата е особено чувствителна към студа и изисква много грижи в този период на годината. Какви трябва да бъдат те ще научим от д-р Мина Сълева, главен асистент към Катедра по дерматология и венерология в Медицинския университет в София, Александровска болница : "През зимните месеци, заради ниските температури и ниската влажност, кожата изисква..
Съединените щати одобриха продажбата на Израел - на бомби, ракети и военно оборудване на стойност над 7 милиарда долара, предаде Франс прес. От агенцията уточняват, че сделката включва бомби, детонатори и насочващи механизми, както и ракети "Хелфайър", които ще бъдат предоставени на израелската страна . Очаква се сделката да бъде..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..