Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Влади Калинов: Трябва да се установи кой строи лотовете на "Хемус"

Арх. Влади Калинов
Снимка: Стопкадър, БНТ

"На лотовете 4-ти и 5-и от АМ "Хемус" има влязъл в сила ПУП, но няма завършено отчуждаване, а там са изпълнени строително-монтажни работи в доста напреднал етап, за които няма издадено разрешение за строеж. Трябва да се установи кой е строителят. ДНСК е издала протоколи за извършено определено строителство. Ако не установим кой строи, това ще е незаконно строителство с неизвестен извършител. Парадоксалното е, че това е национален обект. ... Там са вложени доста пари". Този коментар направи пред БНР арх. Влади Калинов, директор на ДНСК.

По думите на архитекта схемата за изграждането на лотовете по АМ "Хемус" е доста различна от нормалния вид строителство:

"Истинският строител би трябвало да бъде "Автомагистрали" ЕАД. Тази фирма обаче няма нито възможностите, нито техниката и хората, за да изпълни това строителство. Това е било ясно в момента, когато са правени поръчките. Самата фирма "Автомагистрали" започва да аутсорсва тази дейност.... Строителството е скрито зад едни договори за доставка на материали и наем на техника. Това означава, че тези фирми, които докарват техниката заедно с операторите на тази техника, те извършват строителството, но не носят отговорността за него, а отговорността се връща към държавното дружество "Автомагистрали" ЕАД. Има един анонимен изпълнител, който пристига, свършва си работата и не носи отговорност за това, което е свършил там".

Той подчерта, че има подозрения, че в основата на магистралата се полагат неподходящи материали, които след това са причина за лошото качество на пътищата.

Калинов посочи, че заради несвършена работа е бил освободен директорът на РДНСК-Ловеч:

"Точно заради това, че е допуснато незаконно строителство в огромни размери, което ощетява държавния бюджет".

За започналата проверка на новостроящата се отсечка от автомагистрала "Хемус" между Буховци и Белокопитово, директорът на ДНСК уточни, че това е 10-и лот:

"Там не е направена поръчката "ин хаус", а на принципа "инженеринг" - възложена е на един и всички останали са прикачени към този един, който е взел обществената поръчка. Изпълнител е едно ДЗЗД (Дружество по закона за задълженията и договорите), в което участват три фирми, като и трите са неизвестни кои са. Има надзорни фирми, които също са ДЗЗД - и там са няколко фирми".

Арх. Калинов подчерта, че при проверката на място, направена от РДНСК и МВР, фирмата не е представила нито един документ, а ще бъдат предоставени в понеделник.   

Интервюто на Диана Янкулова с арх. Влади Калинов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Милен Михов: КТ се използва в академичната автономност като репресия срещу колеги

Кодексът на труда (КТ) се използва в академичната автономност като репресия срещу колеги, които изразяват становище и критикуват едно или друго ръководство на ВУЗ. Така законът се използва в специфична среда, каквато е академичната общност, каза доц. Милен Михов, председател на Сдружение "Академична етика и реформи в образованието", в интервю..

публикувано на 24.03.25 в 14:28
Тайфур Хюсеин

Тайфур Хюсеин: Въпрос на политическа далновидност е опозицията срещу Ердоган да се консолидира

Опозицията в Турция се обединява за бъдещето на една демократична и правова държава, но въпросът е доколко опозиционните лидери ще успеят да се консолидират и доколко някои да разсърдят някой от тях.  Това каза пред БНР журналистът Тайфур Хюсеин и обясни: "Лидерът на Народнорепубликанската партия Йозгюр Йозел държа няколко много силни речи, но..

публикувано на 24.03.25 в 14:11
Становищата са подписани от Димитър Манолов, президент на КТ ''Подкрепа''.

КТ "Подкрепа" със становища за два законопроекта на ПП-ДБ

Конфедерация на труда "Подкрепа" изпрати до вицепремиера Томислав Дончев становища във връзка с два законопроекта, внесени от Божидар Божанов и група народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България". Документите ще бъдат обсъдени на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество утре, научи "Хоризонт"...

публикувано на 24.03.25 в 14:09
МБАЛ - Пазарджик

Белодробната болница в Пазарджик обявява "Седмица на отворените врати"

Белодробната болница в Пазарджик обявява "Седмица на отворените врати". От днес до 28-и март ще се провеждат безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Кампанията "Седмица на отворените врати" се осъществява във връзка с изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България. По време на "Седмицата на..

публикувано на 24.03.25 в 13:56
Бриджит Филипсън

Измами със студентски заеми на Острова

Британският министър на образованието помоли експерти по борба с измамите да проведат разследване по твърдения, че милиони паунди студентски заеми са получени от хора, които нямат намерение да учат, съобщи Би Би Си, позовавайки се на публикация в "Сънди таймс". Вестник "Сънди таймс" първи съобщи, че е открил доказателства за някои хора,..

публикувано на 24.03.25 в 13:47
Юрай Бланар и Георг Георгиев

Юрай Бланар: Словакия подкрепя България за членството в еврозоната

Словакия подкрепя България за членството в еврозоната, заяви министърът на външните работи и европейските въпроси на страната Юрай Бланар, който е на еднодневно работно посещение в София. Бланар и министър Георг Георгиев са обменили мнения по важните теми от двустранния, европейския и международен дневен ред. На пресконференция двамата..

публикувано на 24.03.25 в 13:44

Кметът на Бургас пита за непредвидените ремонти на летище Бургас

Кметът на Бургас Димитър Николов изпрати писмо до концесионера на бургаското летище, с което поиска информация за графика на предвидените ремонти на пистата.  В официалната си позиция бургаският градоначалник настоява и за осигуряването на конкурентни условия за увеличаване на полетите. Причината е, че за поредна година летище Бургас затвори за..

публикувано на 24.03.25 в 13:44