В 13 области вече има тестове за учениците от 1 до 4 клас, съобщиха от Министерството на образованието.
Днес на обед изтече срокът, в който родителите на учениците от началния курс трябваше да декларират дали са съгласни децата им да бъдат тествани за Covid като условие да се върнат в клас. Най-ранната обсъждана дата за това е 10 ноември.
Същевременно синдикати и училищни директори от цялата страна поискаха от служебните министрите на здравеопазването и на образованието тестването да се прави от родителите в домашни условия. Все още се очаква заповедта на просветния и на здравния министър, в която ще бъде подробно разписан механизмът за тестването. В някои училища екипите за тестване вече са сформирани.
Какви са нагласите сред родители и учители провери репортерът на БНР Андрей Борисов.
Тепърва предстои да бъдат обобщени родителските нагласи относно тестването на учениците от началния етап. Мненията, афиширани в публичното пространство до момента, са разнопосочни.
Мария Ангелова - майка на ученици във 2-ри и 4-ти клас, вече е дала съгласие децата ѝ да бъдат тествани:
„Защото ще бъде много по-спокойна за тях, тъй като в момента масово децата не се тестват, независимо дали имат или нямат някакви симптоми. Тестовете не мисля, че ще бъдат в каквато и да е форма травмиращи. Това трябваше да се случи много по-рано“.
Ивелина Михайлова, майка на ученици със специални образователни потребности в 1-ви и 3-ти клас, не дава съгласието си децата ѝ да бъдат тествани, дори в домашна среда. Тя ще ги пусне на училище, когато тестването отпадне:
"Защото вкъщи само мъжът ми работи. При едно дете, ако се наложи да бъде карантинирано, ние цялото семейство ще бъдем карантинирани и това означава, че ние оставаме без абсолютно никакъв доход".
Втората причина майката да не пусне децата си в училище e че, според нея, тестването на учениците е прелюдия към тяхното бъдещо ваксиниране: "Не бих си позволила детето ми да бъде ваксинирано с нещо, което не се знае до какво довежда".
В декларацията, която родителите трябва да попълнят, ако искат децата им да учат присъствено в клас, са посочени двата конкретни вида тестове със слюнка, които ще бъдат прилагани в училище.
На всяко учебно заведение ще бъде предоставен само единият от двата вида тестове.
Проверка на „Хоризонт“ в две училища в столицата показва, че масово родителите дават съгласие за тестване на децата им.
Нина Чанева, директор на 23 средно училище „Фредерик Жолио-Кюри“ съобщи за „Хоризонт“, че 94 на сто от родителите са съгласни децата им да бъдат тествани:
„Засичаме всички канали, по които събираме информация, и мисля, че такъв ще си остане и процента - по едно-две деца от клас, до четири някъде се случват, родителят си го оставя вкъщи детето. За момента данните сочат, че всички паралелки от началния етап ще учат присъствено“.
В най-голямото училище в страната, в което се обучават близо 2400 ученици, 18-о „Уилям Гладстон“, по предварителни данни, масовите нагласи също „за“ присъствено обучение на учениците с тестване два пъти седмично.
Директорът Величка Стойчева заяви: „В момента обобщаваме окончателните резултати, но до снощи беше 670 деца, за които бяха дали съгласие за присъствена форма и тестване, и 120 родители, чийто деца ще учат онлайн“.
Същевременно 546 директори на училища в страната поискаха с писмо до министерствата на образованието и на здравеопазването тестването на учениците да се извършва от родителите в домашни условия.
Данко Калапиш - директор на 107-мо основно училище в София:
"Има голямо нежелание от страна на учители. На много места чуваме нежелание на родители учители да им тестват децата".
За тестване на учениците вкъщи, вместо в клас, се обявиха още от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и консултантът на Столичната община по ваксинирането Тодор Кантарджиев.
Предстои да стане ясно дали училищните директори ще успеят да сформират екипи за тестване на учениците.
В 119-о училище в София екипите вече са готови. В тях участват 75 души - учители, родители и непедагогически персонал:
"Напълно окомплектован е екипът, училищен, са провеждане на процеса на тестване" - коментира директорът на училището Диян Стаматов.
Най-ранната обсъждана дата за връщане на учениците от 1-ви до 4-ти клас в училище е 11 ноември, ако училищните директори успеят да формират екипи за тестването. За да има присъствен учебен процес, е необходимо да бъде изпълнено и още едно условие: минимум 50 на сто от родителите на ниво паралелка да са съгласни децата им да бъдат тествани.
Днес се очаква съвместна заповед на министрите на образованието и на здравеопазването, в която подробно ще бъде разписан механизмът на тестване на децата до 4-ти клас.
Същевременно от Синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа” посочиха, че над 87 на сто от учителите не са готови да тестват учениците от началния курс.
Родители организираха „Външна класна стая“ днес пред сградата на Община Бургас в знак на несъгласие с тестването на децата в училище и онлайн обучението.
Няколко души са арестувани при операция на ГДБОП в София и Перник. От свои източници БНР научи ,че акцията е проведена срещу група, занимаваща се с изнудване и рекет. По първоначална информация до момента са арестувани двама души. Те са били задържани в момент на получаване на част от искана от тях сума. Разследването по случая..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната Йоав Галант заради срив в доверието по време на войната срещу "Хамас" в Ивицата Газа, предаде АФП. "През последните няколко месеца това доверие се разклати. С оглед на това днес реших да прекратя мандата на министъра на отбраната", заяви Нетаняху в изявление, публикувано от неговата..
За една година управление ръководството на Община Ловеч е успяло да разплати близо 5,5 милиона лева натрупани от предходното ръководство и неразплатени задължения, за които не е било осигурено финансиране. Настоящото ръководство е заварило О бщината в тежко финансово състояние и сериозен бюджетен дефицит. Заместник-кметът Цветелин Винчев поясни какво..
Паметта на убитите преди 80 години от комунистическия режим русенски интелектуалци, сред които внучката на Баба Тонка - Тонка Обретенова и съпруга ѝ Нико Просеничков, бе почетена с панихида днес. В първите ноемврийски дни на 1944 г започват масовите арести и убийства на търговци, лекари, учители, юристи, писатели и интелектуалци. Новата..
Зачестяват случаите на нарушители, които навлизат с моторни превозни средства в националните паркове "Рила", "Централен Балкан" и "Пирин", съобщават от Министерството на околната среда и водите. Преди дни в "Централен Балкан" са били иззети два мотоциклета и са съставени актове на нарушителите. Те са се движели в резервата "Стенето", където е забранена..
Първи сняг в област Монтана очакват синоптиците в нощта на сряда срещу четвъртък. Ще превали по високите части на региона. Първият сняг за новата зима се очаква в нощта срещу четвъртък. Прогнозата на синоптиците е това да стене в предбалкана и в планинските части на областта, съобщи Леночка Ангелова, началник на Хидро-метеорологичната..
Писателят Георги Господинов ще бъде удостоен с Голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски“, съобщиха от висшето училище. Това ще стане на тържествена церемония на 12 ноември. Голямата награда за литература на Софийския университет е учредена през 1999 година и се присъжда веднъж на всеки две години като признание за..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..