В 13 области вече има тестове за учениците от 1 до 4 клас, съобщиха от Министерството на образованието.
Днес на обед изтече срокът, в който родителите на учениците от началния курс трябваше да декларират дали са съгласни децата им да бъдат тествани за Covid като условие да се върнат в клас. Най-ранната обсъждана дата за това е 10 ноември.
Същевременно синдикати и училищни директори от цялата страна поискаха от служебните министрите на здравеопазването и на образованието тестването да се прави от родителите в домашни условия. Все още се очаква заповедта на просветния и на здравния министър, в която ще бъде подробно разписан механизмът за тестването. В някои училища екипите за тестване вече са сформирани.
Какви са нагласите сред родители и учители провери репортерът на БНР Андрей Борисов.
Тепърва предстои да бъдат обобщени родителските нагласи относно тестването на учениците от началния етап. Мненията, афиширани в публичното пространство до момента, са разнопосочни.
Мария Ангелова - майка на ученици във 2-ри и 4-ти клас, вече е дала съгласие децата ѝ да бъдат тествани:
„Защото ще бъде много по-спокойна за тях, тъй като в момента масово децата не се тестват, независимо дали имат или нямат някакви симптоми. Тестовете не мисля, че ще бъдат в каквато и да е форма травмиращи. Това трябваше да се случи много по-рано“.
Ивелина Михайлова, майка на ученици със специални образователни потребности в 1-ви и 3-ти клас, не дава съгласието си децата ѝ да бъдат тествани, дори в домашна среда. Тя ще ги пусне на училище, когато тестването отпадне:
"Защото вкъщи само мъжът ми работи. При едно дете, ако се наложи да бъде карантинирано, ние цялото семейство ще бъдем карантинирани и това означава, че ние оставаме без абсолютно никакъв доход".
Втората причина майката да не пусне децата си в училище e че, според нея, тестването на учениците е прелюдия към тяхното бъдещо ваксиниране: "Не бих си позволила детето ми да бъде ваксинирано с нещо, което не се знае до какво довежда".
В декларацията, която родителите трябва да попълнят, ако искат децата им да учат присъствено в клас, са посочени двата конкретни вида тестове със слюнка, които ще бъдат прилагани в училище.
На всяко учебно заведение ще бъде предоставен само единият от двата вида тестове.
Проверка на „Хоризонт“ в две училища в столицата показва, че масово родителите дават съгласие за тестване на децата им.
Нина Чанева, директор на 23 средно училище „Фредерик Жолио-Кюри“ съобщи за „Хоризонт“, че 94 на сто от родителите са съгласни децата им да бъдат тествани:
„Засичаме всички канали, по които събираме информация, и мисля, че такъв ще си остане и процента - по едно-две деца от клас, до четири някъде се случват, родителят си го оставя вкъщи детето. За момента данните сочат, че всички паралелки от началния етап ще учат присъствено“.
В най-голямото училище в страната, в което се обучават близо 2400 ученици, 18-о „Уилям Гладстон“, по предварителни данни, масовите нагласи също „за“ присъствено обучение на учениците с тестване два пъти седмично.
Директорът Величка Стойчева заяви: „В момента обобщаваме окончателните резултати, но до снощи беше 670 деца, за които бяха дали съгласие за присъствена форма и тестване, и 120 родители, чийто деца ще учат онлайн“.
Същевременно 546 директори на училища в страната поискаха с писмо до министерствата на образованието и на здравеопазването тестването на учениците да се извършва от родителите в домашни условия.
Данко Калапиш - директор на 107-мо основно училище в София:
"Има голямо нежелание от страна на учители. На много места чуваме нежелание на родители учители да им тестват децата".
За тестване на учениците вкъщи, вместо в клас, се обявиха още от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и консултантът на Столичната община по ваксинирането Тодор Кантарджиев.
Предстои да стане ясно дали училищните директори ще успеят да сформират екипи за тестване на учениците.
В 119-о училище в София екипите вече са готови. В тях участват 75 души - учители, родители и непедагогически персонал:
"Напълно окомплектован е екипът, училищен, са провеждане на процеса на тестване" - коментира директорът на училището Диян Стаматов.
Най-ранната обсъждана дата за връщане на учениците от 1-ви до 4-ти клас в училище е 11 ноември, ако училищните директори успеят да формират екипи за тестването. За да има присъствен учебен процес, е необходимо да бъде изпълнено и още едно условие: минимум 50 на сто от родителите на ниво паралелка да са съгласни децата им да бъдат тествани.
Днес се очаква съвместна заповед на министрите на образованието и на здравеопазването, в която подробно ще бъде разписан механизмът на тестване на децата до 4-ти клас.
Същевременно от Синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа” посочиха, че над 87 на сто от учителите не са готови да тестват учениците от началния курс.
Родители организираха „Външна класна стая“ днес пред сградата на Община Бургас в знак на несъгласие с тестването на децата в училище и онлайн обучението.
Много по-високо потребление на ток по време на тези коледни празници в сравнение с миналата година отчитат от Електроенергийния системен оператор. Това съобщи за "Хоризонт" изпълнителният директор на електропреносната ни компания Ангелин Цачев: "На Бъдни вечер имаме над 10% по-високо потребление. На Коледа потреблението е с около 18% по-високо и..
Служебният кабинет ще отпусне 2 милиона лева в подкрепа на над 20 000 домакинства, останали без ток. Това стана ясно след разговор на премиера Димитър Главчев с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и министъра на енергетиката Владимир Малинов, информират от правителствената пресслужба. Задълбочава се кризата с липсата на ток в..
Кризата с липсата на електрозахранване в Еленския Балкан се задълбочава. Населени места, където е било възстановен токът, отново са без електричество, без вода и мобилни връзки. Кметът на община Елена Дилян Млъзев търси помощ от институциите, които да въздействат на енергодружеството да увеличи аварийните екипи. Десетки големи населени места и..
Аварийните екипи са успели да възстановят подаването на ток на повече от 100 населени места в Североизточна България. И Габровска област четвърти ден има домакинства без ток . По последна информация от "Енерго про" 80 населени места в областта и 5 квартала в Габрово все още очакват да им бъде възстановено подаването на ток. Екипите на..
Кипър ускорява усилията си за завършване на реформите и инвестициите, предвидени в националния План за възстановяване и устойчивост, тъй като с началото на новата година остават само 20 месеца за изпълнението му, съобщиха от финансовото министерство. В ход са и интензивни консултации за нова ревизия на плана през март догодина. Досега Кипър е..
Комисия от община Вършец обиколи града и квартал "Заножене", за да може да избере най-добре направената украса за Рождество в първия по рода си конкурс "Магията на Коледен Вършец“ , поясни Натали Ангелова от Туристическия информационен център "Критериите, по които се оценяваше, бяха оригиналността, естетиката, красотата, вложената енергия във..
В Плевен 400 потребители на Домашния социален патронаж получиха индивидуален подарък с пожелания за светли празници. С ръчно изработени картички ги поздравиха и децата от социални центрове в града. Латинка Светозарова информира Пакетите бяха подготвени от екипа на патронажа. Капацитетът на Домашния социален патронаж в Плевен е 400 души. Услугата..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..