Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За свободата в кавички в село Свобода

Снимка: Даниела Костадинова

Бургаското село Свобода в община Камено е на 18 км от областния център.

През 70-те години на миналия век селото е  било сред най-големите в областта с население над 5 000 души. Сега там живеят по-малко от 600 души.

Селото е било сред най-развитите в Бургаска област. От 90-те години насам трайно се обезлюдява.

Училището е закрито през 2010 г., но сега строят детска градина.

Годините на демокрацията са оставили ярки следи в разрухата на Свобода. Бившият хоремаг сега е кметство.

Кметът Иван Атанасов разказва, че селото е създадено изкуствено през 60-те, когато започва изграждането на „Нефтохим“, като там са настанени в общежития работници.

Местните са пръснати на гурбет по целия свят.

Пътят към село Свобода е в окаяно състояние, съгласява се местният жител Георги Георгиев.

Свободата е само в кавички. Като виждате сега и с последните ковид истории – уж говорим за свобода, а навсякъде те ограничават. Тук няма да отидеш, трябва имаш еди какво си, а пък сме свободни уж. Отвсякъде те ограничават. Реално погледнато, аз не виждам никаква свобода.“

Георгиев прогнозира много трудни избори.

„Последните години почти нищо не се прави и хората вече който и да избират, остават все излъгани.“

Бизнес в селото имат фирми за производство на зърно, сол и перилни препарати. В Свобода имат и друга придобивка - отопляват се на газ.

370 са избирателите по списък. Какво мислят местните хора:

„За когото и да гласуваме, същата работа. Нямаме доверие на партиите. Всеки обещава. Партиите все обещават да оправят селата, градовете. Погледнете селото на какво прилича!

Животът е такъв, че няма как да си свободен. Виж, накъде отива работата!“

Цялата картината от Свобода – в звуковия файл.

Снимки: Даниела Костадинова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57