Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Густав Гресел: Спрямо Украйна руснаците ще изиграят картите си предпазливо

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Москва продължава да има неправилно разбиране за вътрешната политика на Украйна, както и за американската политика. След срещата между Джо Байдън и Владимир Путин в Женева руснаците започват да разбират, че американците няма да насъскват Киев да ескалира конфликта, тъкмо обратното, но май ги подвежда посещението на заместник държавния секретар Виктория Нюланд в Москва, защото руските коментатори твърдят, че тя се е оплакала, че Зеленски не изпълнява това, което му се казва". 

Коментарът пред БНР е на Густав Гресел от берлинския офис на Европейския съвет по външна политика. 

Русия и Украйна са на ръба на война. Поне ако се съди от задочните словесни престрелки между Москва и Киев и все по-звучното дрънкане на оръжия и от двете страни. Също като през миналата пролет Русия струпва войски в близост до Украйна, недоволна, че НАТО я превъоръжава и притеснена - поне на думи - че Киев готви офанзива в Донбас. А Украйна, заедно със Запада, очаква Москва да отнеме още нейни територии след Крим - защото не изпълнява Минските договорености за автономия на Донецк и Луганск, което Кремъл се надява да попречи на евроатлантическата интеграция на Киев. Ситуацията в момента поразително прилича на тази през март и април. Но всъщност има някои съществени разлики. 

Според Гресел сега руснаците са по-целеустремени, смятат, че могат да наложат военно решение и се опитват да променят статуквото

"Нито НАТО, нито САЩ, нито Украйна дават реално основание да се мисли, че готвят нападение срещу руснаците. Американците провеждат тактическо обучение на украинската армия на ниво батальон и рота. Няма нищо необичайно... Проблемът е, че Москва се подготвя за пълномащабна война и това може да представлява вътрешнополитически риск за Путин, затова се опитват да убедят руското общество, че държавата трябва да се "брани", защото според техните разбирания отбрана значи нападение. Биенето на пропагандните барабани се налага, защото в очите на обикновените руснаци украинците са приятелски народ. Защо трябва да стрелят срещу украинците и да ги убиват", допълни Гресел в предаването "Събота 150". 

По думите му, ако се стигне до мащабно нахлуване в Украйна, Путин ще бъде изправен пред рисково управление

"Затова руснаците ще изиграят картите си предпазливо и при всяка ръка ще претеглят внимателно рисковете. Залозите може рязко да се променят, ако Западът не се откаже до подкрепя украинската страна и Русия прецени, че в дългосрочен план не ѝ е изгодно да нахлуе в Украйна". 

Владимир Путин си е избрал Джо Байдън за събеседник по украинския въпрос и низвергва Европейския съюз. Външният министър Лавров дори се подигра открито с колегите си от Германия и Франция, публикувайки писмата им. Защо?

От гледната точка на Путин Байдън е този, който поръчва музиката в Украйна. Затова няма смисъл да говори с европейците, които са просто посредници - по-добре направо с боса. Освен това руснаците смятат, че тъй като е твърде зает с Китай и не иска да отделя много време и ресурси за Украйна, Байдън ще е по-склонен, отколкото европейците, да натисне Киев да направи отстъпки пред Москва. Eвропейците изглеждат алергични към провокирания от Русия дебат за финландизация на Украйна. Но във Вашингтон поне част от мозъчните тръстове виждат някакъв чар в идеята политиката на Украйна, макар и формално независима, да се подчинява на политиката на по-голямата й съседка.

Вашингтон очевидно се подразни сериозно от изказването на българския президент за Крим. Толкова ли значимо беше то всъщност?

Проблемът е, че в случая не е толкова важно как ние оценяваме колко значима е България и колко значимо е това изказване, а какво мисли Русия по въпроса и би ли използвала ситуацията. Широко разпространено е мнението, че не беше необходимо да се стига до там. Защото остава възможността Русия да реши да заложи на това в стремежа си да разцепи Запада. Президентът нито намекна, че ще признае Крим за руски, нито, че ще блокира нови санкции срещу Русия, например. Но руснаците винаги могат да преиначат смисъла на думите му. Това е опасното. 

Цялото интервю с Густав Гресел можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46

Тежък метал установиха в питейната вода в ломското село Долно Линево

Тежък метал в питейната вода в ломското село  Долно Линево  установи Регионалната здравна инспекция в Монтана.  Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево.  В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..

публикувано на 28.11.24 в 13:36
Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов дава брифинг за медиите в кулоарите на парламента -  28 ноември 2024 г..

Идея на ДБ: Всяка партия да определи 7 свои депутати, които да гласуват за Силви Кирилов

В търсене на изход от патовата ситуация и невъзможността да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание от "Демократична България" обявиха, че са предложили на БСП и ГЕРБ-СДС компромисно решение - всяка от политическите сили да излъчи 7 свои депутати, които да гласуват за най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов и така да..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Проф. Николай Радулов

Николай Радулов: От МЕЧ не виждаме с кой можем да направим коалиция

От МЕЧ не виждаме никой в този парламент, с който можем да направим коалиция.  Това каза пред БНР депутатът от МЕЧ проф. Николай Радулов, бивш депутат от "Има такъв народ", като уточни: " Бихме могли по дадени проблеми да гласуваме заедно, но не и да направим коалиция . Толкова не съвпадат вижданията ни за това как трябва да работи Народното..

публикувано на 28.11.24 в 13:07

КЗП сезира НАП за ДДС-то на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова сезира изпълнителния директор на НАП за таксите, които мобилните оператори дължат, след като са събирали 5 години неустойки за прекратяване на договори от потребителите. КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни..

публикувано на 28.11.24 в 13:00
Делян Пеевски

Пеевски: Партиите трябва да се разберат кога ще са следващите избори

Това НС е приключило и партиите в него трябва да се разберат кога ще са следващите избори. Това заяви в кулоарите председателят на „ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски.  Той обвини ПП-ДБ в близост с „Възраждане“: "Това вътре е свършило. Тези хора не осъзнават дневния ред на българските граждани и е хубаво партиите да седнат да се разберат кога са..

публикувано на 28.11.24 в 12:57
Тончо Краевски

Тончо Краевски: Изборът за председател на НС е избор за служебно правителство

"Те могат да продължават това първо заседание на парламента безкрайно. По този начин държат на власт кабинета "Главчев" на Пеевски. През това време управляват всички органи с изтекъл мандат".  Това заяви пред БНР политическият анализатор Тончо Краевски. "Рискът е да се избере отново Сарафов за главен прокурор, този път с мандат и..

публикувано на 28.11.24 в 12:57