"Четирите партии, които преговарят за участие в бъдещо коалиционно правителство, трябва да се споразумеят, защото алтернативата не е добра за повечето от тях. Въпреки това те се намират под силен и многостранен натиск, което означава, че постигането на споразумение няма да бъде лесно и то няма да бъде много стабилно, дори само заради факта, че за първи път в историята на България четири политически партии ще съставят коалиция". Тази прогноза направи пред БНР политологът доц. Огнян Минчев.
Според него лидерите на "Продължаваме промяната" са неопитни в политиката и се намират под силния натиск на президента Румен Радев, на когото, според Минчев, му е харесало да управлява:
"Тъй като това управление не му носи никаква отговорност и никаква цена не плаща за него, а му харесва да бъде значима фигура, предполагам, че той упражнява и кадрови, и всякакъв друг натиск върху ПП, за да нареди хора, които да продължат властовата му позиция и в следващото, избрано вече от парламента, правителство. От "Дондуков" 2 се оказва силен натиск върху Петков и Василев и този натиск ще се засилва".
Доц. Минчев коментира споменатата от Румен Гечев коалиционна формула за бъдещото правителство 8-4-3-2:
"Тази формула може да е работен вариант или желание на Гечев, но не е потвърдена от водещата формация в преговорите. Тя може би отговаря на съотношението на силите в парламента, но съставът на правителството ще зависи от много други неща".
По думите на политолога заявеното желание на ИТН да поеме Министерството на земеделието показва връзките ѝ със Сарая (ДПС и Доган - б.р.).
"Първите няколко месеца на правителството натискът от кризите ще поддържа конструкцията на коалиционното правителство изправено, но ще омръзне тази стабилност, ако не решава въпроси, а само подкрепя тези четирима участници в една изпълнителна власт, която не върши кой знае каква работа. Още на пролет ще има натиск, който ще постави под въпрос съществуването на това правителство, което или ще променя поведението си в управлението на страната, или ще даде ход на нова политическа криза, която да постави под въпрос дали парламентът е в състояние да излъчи второ правителство, или ще отидем на нови предсрочни избори", коментира още той.
Интервюто на Даниела Големинова с доц. Огнян Минчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по- сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност- НИС-2 бяха одобрени от Пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..
Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..
"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната. Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..
Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..