Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Инфлацията е по-опасна от пандемията

Най-голямо влияние за инфлацията в българската икономика идва от ЕЦБ

Стоян Панчев
Снимка: Силвия Великова

"Инфлацията е по-опасна от пандемията, тя е по-голям проблем, защото не се разбира първоизточникът ѝ и не се признава, че това е политиката на ЕЦБ. Докато при пандемията има консенсус по това откъде идва и как можем да се справим с нея, ясно е, че ваксинирането намалява смъртността и т.н. При инфлацията знаем какво трябва да се направи, но проблемът не се признава, защото има натрупани дългове и има изкривявания в световното стопанство, които не позволяват на централните банки да нормализират своето поведение". Тази теза представи пред БНР икономистът Стоян Панчев от ЕКИП - Експертен клуб за икономика и политика.

Той заяви, че най-голямо влияние за инфлацията в българската икономика идва от Европейската централна банка, т.е. от еврозоната, защото България участва в общия пазар. Той обясни, че в стопанската история инфлацията произлиза от агресивна парична политика на тези, които произвеждат парите, това са централните банки:

"Когато в еврозоната се създава голямо количество пари, в същото време в страните от еврозоната имаме фискални програми на правителството, чрез които тези пари влизат в икономиката, скачат и цените, защото се вдига търсенето на различни стоки и услуги".

Според Панчев ценовото равнище през 2022-ра ще се запази и постепенно ще се покачва, но не прогнозира резки скокове.

Икономистът изказа притеснения от противоречия между заявеното от Асен Василев в предизборната кампания на "Продължаваме промяната" и договореното на експертните дискусии в преговорите за съставяне на управляваща коалиция.  

"Забавянето на Бюджет 2022 не ме притеснява. Големият въпрос е как ще се финансира дефицитът. Очевидно ще се взема допълнителен дълг, но дали това ще е временен дълг, т.е. ще имаме някакви плащания, които след това ще бъдат балансирани с приходи. Ако е така, какви ще са тези приходи. Ако ще вдигаме данъци, на кого и защо. Тези въпроси стоят без отговори", коментира той. 

Интервюто на Людмила Железова със Стоян Панчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44