Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Аврамов: Бъдещото управление прилича на правителство на националното съгласие след хунски режим

Какъв ще бъде профилът на новото правителство

Емил Спахийски: Дано не бъдем отново шараните, които ще лапнат въдицата на поредните банкери спасители

Колаж от първия ден на новия парламент
Снимка: БГНЕС

Правителството, което в момента правим, прилича на правителство на националното съгласие след хунски режим, който е минал и е оставил варварски поражения във всяка сфера на дейност. Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Аврамов.

Големият въпрос според Аврамов е да има съгласие за реформи в държавата и за намаляване на държавата, а не да се прави ляво-центристко правителство, което да увеличава социалните разходи и да успокои хората, като емитира дълг.

„Защото бизнесът, хората, които плащат издръжката на държавата, които внасят в бюджета, няма да издържат следващата година.“

„Общите разходи на правителството само за октомври се увеличават с 2,9 милиарда лева спрямо миналата година. Общото усещане е, че служебният кабинет увеличава разходите на правителството“, отбеляза политологът.

„В държава, в която цялата енергийна система е държавна, без електроразпределителните дружества. Голямата част от производството на ток, от неговата дистрибуция през НЕК, и морковът, и тоягата са в държавата и днес се събуждаме, бизнесът се събужда с двойно или тройно увеличени разходи за ток. Всичко това е в полето на държавата и нейният президент и хората, които трябва да съставят правителство, оттук нататък трябва да спрат да говорят с приповдигнат тон.“

Според Аврамов отговорност за фалита на енергийната система на България е на ГЕРБ, но от днес нататък „не трябва да позволяваме нито на президента, нито на новото управление да бъде самохвално, защото ще се превърне много бързо в партия ГЕРБ“.

Димитър Аврамов  Снимка: БГНЕС

Според Димитър Аврамов Корнелия Нинова е превърнала БСП в националистическа формация, синьото също не е „онова синьо“, политическото пространство е друго и тепърва ще се появяват контурите на българската партийна система.

От четирипартийна коалиция не може да се очаква консенсус за далечното бъдеще, защото това не ѝ е делегирано от избирателите, уточни политологът.

От предишната тройна коалиция не трябва да се повтарят самонадеяността и усещането, че „бюджетът им е бащиния“, смята Аврамов.

„ДПС са в официална политическа карантина от много време. (…) Стават старата мома на българската политика – неискана от никого, свадлива, размахваща пръст и караща се на всеки“, заяви още той.

По отношение на „Възраждане“ политологът допълни, че тепърва предстои да видим дали има нещо ново като качество и политически идеи, или това е просто прегрупиране на квазинационалистическия и квазипатриотичния вот.

Емил Спахийски  Снимка: Личен архив

Нещата вървят към правителство. Още веднъж няма да бъде простено на партиите на промяната да се превръщат в партии на статуквото, в партии на ината, да бъдат орел, рак и щука, посочи в предаването „Преди всички“ Емил Спахийски, главен редактор на вестниците „Монитор“ и „Телеграф“.

Спахийски открива нещо символично в днешния ден, в който официално започват консултациите за съставяне на правителство – „денят на шарана или денят на банкера“.

„Искрено се надявам да не бъдем, българският народ, отново шараните, които ще лапнат въдицата на поредните банкери, които са спасители.“

Журналистът изтъкна като недостатък заявения модел всяка политическа сила да има изцяло контрол върху дадено министерство, като го нарече „политически феодализъм“.

„Не ми се струва никак удачно това нещо който си докопа министерство, да прави каквото иска с него, да назначава когото си иска. Дори шаранът на Св. Николай не може да спаси такава пробойна, ако едно от министерствата започне да се дъни.“

Поне известно време ще има някаква симбиоза между президента, парламента и правителството, прогнозира Емил Спахийски.

„Аз не вярвам в тези страховити неща, които ГЕРБ изкарва – че това е президентска диктатура. Нито г-н Радев има потенциала да бъде диктатор, нито условията в България позволяват такава диктатура. Има огромна вероятност много бързо правителството да се еманципира и в обозримо бъдеще да влязат в конфликт двете власти.“

Според него в България се вихри „страхотна спекула“ на фона на цените в Гърция и Турция например. 

Двете мнения чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30