Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Джиков: Когато една структура не работи, няма значение къде се намира

Как браншови организации в земеделието разчетоха преговорите за сектора

Костадин Костадинов: Най-големият проблем в земеделието е спускането на парашутисти

Снимка: БГНЕС

„Явно интересът е изключително огромен – не само на тези, които искат да помогнат, а и на тези, които искат да се облагодетелстват от това.“ Тава каза пред БНР Тодор Джиков от Националната асоциация на картофопроизводителите относно продължаващата неяснота около кандидатурата на следващия министър на земеделието.

Според Джиков очакването на земеделския сектор и било по време на преговорите за сектора партиите да изкарат „централните си нападатели, всичко най-добро, което имат“.

„Това, което видяхме, с изключение на един човек – едни хора, които ни цитираха в по-голямата си част неща, които ги знаем, които ги виждаме всеки ден по полето.“

Пламен Абровски е направил най-добро впечатление като човек, който е близо до държавната администрация и до проблемите на земеделците, отбеляза Тодор Джиков, позовавайки се на реакции от общността.

Снимка: БГНЕС

Сивият сектор в сферата на плодовете и зеленчуците е над 70%, не е по-розово положението и в тревопасното животновъдство, категоричен е Джиков, който смята, че статистиките сега са изкривени.

Трябва да се започне с регулация на пазара и намаляване на ДДС, изтъкна той.

По думите му свободията в момента да отидеш в Гърция да си купиш нещо с 6% ДДС и да го продаваш на българския пазар като земеделски производител е „жесток удар върху българските земеделци“.

Българска агенция по безопасност на храните Снимка: БАБХ

По повод идеята за изваждане на Агенцията по храните от земеделското министерство и поставянето ѝ под контрола директно на Министерския съвет Джиков заяви, че ако ведомството не контролира качествено и адекватно, ще се получи просто преместване на едни хора от една сграда в друга, „ще се изхарчат едни пари, ще се разделят бюджети и нищо повече“.

Когато не работи една структура, няма значение къде се намира тя.“

Последният министър изключително атрактивно овладя тази схема – да си хрантути 12-13 браншови представители от общо 200 и кусур в България, да се взема решение, което му изнася и което му е наредено да вземе, и да излиза по телевизията да обявява, че е взето със 100% съгласие на бранша“, коментира Тодор Джиков.

Според него до момента нито един министър не е задвижил темата за закон за браншовите организации в земеделието, защото е „изключително трудно да преговаряш с една силна и мощна организация“, която при реална браншова представителност „с пълното право може да удари по масата“.

Таван на субсидиите трябва да има, каза Джиков.

В момента се оказва, че земеделието е само горско стопанство, заяви в предаването „Преди всички“ Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

„Причината – средствата по Плана за възстановяване. Едни 40 милиона трябва да отидат в Агенцията по горите съвместно с други организации.“

Снимка: БГНЕС

Костадинов посочи, че средства от таваните на субсидиите трябва да бъдат вкарани в гаранционен фонд, с който при кризисни ситуации да се помага на всички.

„При нас най-големият проблем в земеделието е спускане на парашутисти отнякъде, които си търсят работа“, обобщи Костадин Костадинов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55