Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домът музей на Вапцаров в София показва знакови реликви

5
Снимка: БГНЕС

Днес, в деня на 112-ата годишнина от рождението на Никола Вапцаров ще бъде отбелязан и 65-годишният юбилей от създаването на музея на поета в София. Това ще се случи с две събития – камерната изложба „Знакови дарения“ и презентацията „Преображението на един музей“, която проследява драматичната съдба на музея.

Катя Зографова  Снимка: БГНЕС

„Когато Никола Вапцаров беше в политическа немилост в един период, този музей беше оставен на самотек и състоянието му беше злокобно. Първата реакция на посетителите беше да направят крачка назад и да си тръгнат. Като съчетаем тази идеологически тежка и остаряла изложба с битовата разруха, това беше една мостра на тоталитарен музей на ужасите“, разказа в предаването „Хоризонт до обед“ Катя Зографова, главен уредник на Музея на Вапцаров, който е част от Националния литературен музей.

Снимка: БГНЕС

За 100-годишнината на поета Дом музей „Никола Вапцаров“ бил изцяло реновиран. Пространството на столичната улица „Ангел Кънчев“ вече е многофункционално. Познато е на ценителите като „Високото пространство“.

Едно от най-ценните дарения за музея е тетрадката със запазените оригинали на „Прощално“ и „Предсмъртно“ - „тези катарзисни, последни творби, които са много важен и ярък психологически и исторически документ“, допълни Катя Зографова. Дарението е от дъщерите на Младен Исаев, който изнася тетрадката от затвора и я запазва.

„Това се случи през 2004 г., когато музеят още беше в този мрачен период на битова немара. Като че ли тази знакова реликва беше някакъв талисман за преображението на музея.“

Чуйте цялото интервю в звуковия файл. 

Снимки от музея: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09