Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Йовчев: Очакваме да се осигури редовно финансиране на пътното сторителство

Румен Йовчев
Снимка: www.skyscrapercity.com

"Първият въпрос пред новия министър е да се осигури редовно и нормално финансиране на пътното сторителство", коментира пред БНР инж. Румен Йовчев, бивш председател на Браншовата камара "Пътища" за очакванията на пътния бранш за осигуряването на необходимите средства в бюджета за пътища.

"В Русенска област за последните две години бяха ремонтирани около 150 км.пътища, което означава, че ако с този темп се осигуряват пари, след още максимум три години пътищата в Русенска област ще бъдат в много добро състояние. И това ще позволи да се прилагат технологии тънки настилки, топло рециклиране, които ще снижат себестойността на поддържането на ремонтите около два пъти", каза още експертът.

"Вторият въпрос е инхаус поръчките, които трябва да се премахнат и да не се прилагат при големи линейни обекти.

Третият въпрос е от Пътната агениця да се освободят от консултанти, които не могат компетентно да направят коректно сравнение между технологии за строителство на мостове. Предстои ни да достроим магистрала "Хемус", а също и магистрала "Черно море", "Струма", "Рила", това са все важни магистрали", каза още инж. Йовчев.

Според него Пътната агенция към кое министерство ще е, не е от значение, а да се решават въпросите компетентно.

По въпроса за договорите за поддръжка на пътищата е важно да те да бъдат поне петгодишни, а не да бъдат по-кратки срокове, за да има интерес от поддържащите фирми и да има резултат от дейността им, каза още инж. Йовчев.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13