Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рамадан Аталай: Изпращаме послания на бананова република, мораториумът е най-лошият вариант

С налагането на мораториума се правят опити за източване на Фонда за енергийна ефективност, предупреди той

Рамадан Аталай
Снимка: БГНЕС

Идеята за мораториума беше най-лошият вариант, заяви пред БНР Рамадан Аталай от ДПС, депутат и член на новосъздадената временна комисия за енергийната криза. Според него мораториумът означава, че няма друг изход, а в енергетиката ситуацията не е стигнала дотам да кажем – край, предаваме се.

„Думата мораториум трябва да изчезне“, заяви той.

Народното събрание не би трябвало да внесе ново решение за налагане на мораториум.“

ДПС няма как да гласува за решения, които се вземат на коляно, поясни Аталай.

С налагането на мораториума се правят опити за източване на Фонда за енергийна ефективност, подчерта Рамадан Аталай в предаването „Преди всички“.

„Разходите от фонда, които ще се изплатят за определени участници в енергийния сектор, ще са някъде около 500 милиона.“

Аталай посочи още, че „ако намалим ДДС-то, може да стигнем тези нива, на които е в момента цената, включително може да постигнем и по-ниски нива“.

Посланията, които изпращаме към света, са послания на бананова република. Няма как към днешния ден да се говори за мораториум върху каквото и да било, коментира депутатът.

В методологията на КЕВР никой не може да се намеси, отбеляза Рамадан Аталай.

„Ние не сме бананова република, не сме някакъв остров, където сами да си прилагаме закони, методологии или формули.“

„Нещата не са толкова прости, но са решими. Има от тази ситуация поне 17 изхода“, коментира Аталай.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20