Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абсолютно вредно е да се опитвате да помогнете на човек с нарцистично разстройство, казва психоложката

Боряна Григорова: Никой не бива да търпи психически тормоз

Потърпевшият започва в едни момент да страда от постравматично стресово разстройство

Снимка: архив

"В книгата искам да кажа едно основно нещо и това е, че никой не бива да търпи по никакъв начин връзка или ситуация, в която върху него се упражнява психически тормоз", разказа в "Хоризонт до обед" психологът Боряна Григорова , автор на новата книга - "Паяжината на психическия тормоз" и за това как ни въздейства социалната изолация във втората година на пандемия.

"Това е връзка, която го принизява, която отнема човешките му права и не му позволява да живее себе си, да живее според собствения си стойностен свят и ценности.

Второто нещо, което искам да кажа на читателите е, че когато става дума за нарцистично личностно разстройство от по-тежките случаи, не можете нищо да направите за този човек.

Тоест желанието да останете и да помогнете на този човек, е абсолютно вредно, защото е напълно невъзможно", категорчна е писхоложката.

"Сигналите за този тип хора са, че те ни обвиняват за всичко, което те не могат да направят, когато ни озолира от близките и от средата ни, когато винаги ни се казва, че си измисляме, че това не е така, когато липсва емпатия, особено липсата на емоциална емпатия, която е същинската. Това са сигнали за нарцистично разстройство в по-сериознана скала.


Това са сигнали, че трябва мигновено за избягаме. Че има проблем с границите, с личните ни стабилни граници - особено кагато ни се вменява вина. Нормално е човек да греши. Това се използва изключително много от манипулаторите", каза още Боряна Григорова.

"А за да се запази психиката на потърпевшия, започва да отрича реалността, както при т.нар. Стокхолмски синдром. Трябва много воля да се измъкнете от тази връзка.

Потърпевшият започва в едни момент да страда от постравматично стресово разстройство, поради непрекъснатия тормоз, в който живее. Това води до биохимични изменения, производства на хормони, във физически изменения, промени на обемите на части от мозъка, които пък водят до промени с паметта, до невъзможност да се реагира адекватно на агресия, вече не можем да избягаме или да се борим, а само да застинем...

Затова е нужно осъзнаване и волево надскачане на тези страхове, които мозъкът ни непрекъснато произвежда", заяви психоложката.

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50

Шарени джаз веселяци от Канада: Кои са Shuffle Demons?

Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...

публикувано на 08.01.25 в 18:29

Търсят се най-изявените млади личности на България

За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот.  " През тази..

публикувано на 08.01.25 в 10:14

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10