Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красен Станчев: Създават се очаквания, че намесата на правителството ще реши всички проблеми

Експерти за цените на газа: Това сега е началото на по-дълбока криза

Константин Стаменов: Кризата на енергийните пазари ще удари икономика и тя ще спре да функционира

| обновено на 03.01.22 в 11:39
Снимка: БГНЕС

Влизаме в новата година с мораториум на цената на тока, парното и вода и със скок на природния гас с 30 на сто.

"Най-засегнатите от скока в цената на природния газ ще са най-големите консуматори на природен газ в България - химическата промишленост, стъкларската индустрия, металургията, като не споменавам топлофикациите, защото там има регулирана цена на изхода. Тоес те продават на определена цена, а на входа е вече два пъти по-висока", коментира в "Преди всички" Константин Стаменов,председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.

"В момента за България цената на природния газ е 133 лв.за мегават/час, за януари, като най-висока цена сме имали през 2012 г. и тя е била два пъти по-ниска.

Това в съчетание с цената на електроенергията ще затрудни изключително много енергоинтензивната индустрия. Ние сме се оплаквали като бизнес много често от решенията на КЕВР. Дори сме ги обвинявали, че се държат като социално министерство.

Аз няма да влизам в политическо говорене. Но ние помолихме за среща по тези теми и президента, и премиера.

Защото ситуацията при нас става все по критична и кризата на енергийните пазари ще удари нашата икономика и тя ще спре да функционира. Това е нашето послание. Чакаме среща и с премиера, и с министъра на енергетиката.

За момента не смятам, че сме разбрани добре. Настояваме за компенсация до степен, че да можем да функционираме", заяви пред БНР Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.

Той поясни, че работят в жестока конкуренция на международните пазари. А също и, че у нас няма полика към индустрията. Според Стаменов е нужна компенсация от електропроизводителите.

Красен Станчев

"Това, което до момента у нас е постигнато като благосъстояние, по-висока конкуретност е свързано с няколко вълни на либерализация, което беше добре за цялото общество...", посочи пред БНР икономистът Красен Станчев.

"Сега в енергетиката виждаме възраждане на централното планиране, това е идеята на четворната коалиция.  Което създава очаквания, че намесата на правителството ще реши всички проблеми.

Това, което е най-важно в момента, е което каза и Константин Стаменов. Източникът на проблема в енергетиката са решения, които са взети през 2006 - 2007 и политики след това, свързани с централното планиране в ЕС, политики за затваряне на атомни и въглищни централи, което дава превес на доставките на природен газ извън ЕС.

България е в доста неизгодно положение. И това сега е началото на по-дълбока криза. Защото ценовата политика в енергетиката у нас досега забави либерализацията. А самото ценообразуване е грешно", каза още Станчев.

Според Станчев по повод инфлациата, никой не може да бъде подпомогнат.

"Защото ръстът не цените е естествен, защото преди това те са били намалени, доходите се увеличават в бюджетния сектор особено, там има 70 на сто увеличаване на заплатите в сравнение с 2019 година.

А Централната банка на ЕС, която води проинфлационни политики и с цялото обещание за спасяване на отрасли и спасяване на страни, в частност - дългове, всъщност в крайна сметка помпат инфлацията нагоре", посочи икономистът.

Предприятията, които имат свърхпечалби, могат да ги споделят като компенсация за губещите, считат още двамата експерти.
Според Красен Станчев в дългосрочен план трябва да се удължи срокът на функциониране, на онова, което в момента произвежда електроенергия в България, като парелелно започнат инвестиции в договора за търсене на шистов газ, например, или зелени и полузелени алтернативи като използване на сероводородът на Черно море за производство на ел.енергия.
Още по темата в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30