"Методиката, която използваме за преборяването, е доста прецизна и за нас това не е някаква изненада. Причините за демографската катастрофа са съвсем естествени, тъй като броят на населението се формира от два основни процеса - това естественото възпроизводство и механичното движение.
Влошаващите се показатели за естественото възпроизводство също са естествени и се наблюдават във всички държави в развития свят. За България е отличително е силно застаряващото население, което се видя последната година във високата смъртност по време на пандемията.
Смъртността през 2020 е била 18 промила, а предходните години тя е около 15 примила. Това е основният демографски проблем в България", поясни доц. Илиева.
Другите сериозни проблеми са ниската раждаемост, силно задълбочените демографски регионални диспропорции, силната поляризация в демографското пространство.
Ареалите с обезлюдяване са Северна и Централна България, Краище, Сакар-Странджанска област, към Елхово и Ямбол и цялата западна граница на България, особено се открояват Западните Родопи - Смолянско и Пазарджишко.
По думите на доц. Надежда Илиева водещите фактори за миграция на българите са икономическата стабилност, доходите, социалната сигурност.
"За България в сравнение със страните от бившия Източен блок, проблемът е, че тези водещи фактори за търсене на препитание извън родината, продължават много по-дълго време.
И ако след 1989 година плавно е намалявало населението, сега темповете, с които това се случва, са много по-интензивни. И главната причина за това е все по-застаряващото население", подчерта доц. Илиева в предаването "Хоризонт за вас".
В световен мащаб финансовото подпомагане на младите семейства е един от добрите начини за стимулиране на раждаемостта, препоръча експертът.
"За мен обаче и тези мерки са с краткотраен ефект. Според мен трябва да се работи за промяна на ценностната система на едно общество. Защото семейството и децата трябва да бъдат осъзнати като най-важното за нас хората", заяви доц. Надежда Илиева.
Още по темата в звуковия файл.
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..