Благодарение на усилието на ръководството днес в неврохирургията работят четирима лекари и един специализант, а операциите стават все повече.
Неврохирургията е част от онази медицина, при която буквално виждаш как чрез ръцете и уменията си спасяваш човешкия живот, споделя д-р Руслан Николов, който работи в отделението от създаването му през 1991 година, а вече 20 години е и негов началник.
За немалко време отделението е било заплашено от затваряне, но убедеността в неговата потребност за населението на област Добрич е давала стимул, колкото и да е трудно, то да бъде запазено.
„Тогава се налагаше да отчитаме някои клинични пътеки, да отчитаме дейността си през неврологично и хирургично отделение на нашата болница. Работихме много трудно, с намален състав, но въпреки всичко сме се опитвали да не прекратяваме дейността си.“
Д-р Николов определя сегашната ситуация като много добра, защото лекарският състав е попълнен – има четирима лекари със специалност и една специализантка.
25-годишната д-р Ростислава Петрова е неврохирург с бъдеще. Тя е завършила Медицинския университет във Варна.
„Малките населени места много често остават пренебрегнати. Има нужда от млади хора, които трябва да дойдат и да работят тук. Най-лесно е да отидеш в големия град, а по-трудно е да останеш тук“, казва тя.
В началото, като „новобранец“, идващ директно от университета, д-р Петрова е работила в спешното отделение. Младите специализанти минават и през Covid отделението, което за тях е допълнителен опит, отчита тя.
През миналата година в Отделението по неврохирургия е извършен рекорден брой операции.
„Повече от 180 за година, но не само това. Те се промениха структурно, станаха по-сложни операции“, пояснява д-р Руслан Николов. По думите му това намалява нуждата пациентите да ходят в други, по-големи областни центрове и университетски болници.
Многото на брой и различни по тяхното естество операции са били и изключително добра школовка за специализантката д-р Ростислава Петрова.
„Това е много голям опит, който тепърва предстои да се надгражда.“
По думите на д-р Николов проблемите в Неврохирургията са свързани с недостига на медицински сестри и нуждата от по-добра техническа обезпеченост.
„За жалост обаче икономическата ситуация не разрешава да се отделят много средства за апаратура и за инструментариум. Надявам се, че по малко и постепенно, като има специалисти и има хора, това ще бъде допълнено и с апаратура, и с инструментариум и ще се получи още по-добър резултат.“
Снимки: Мая ЩърбановаНавършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..