Благодарение на усилието на ръководството днес в неврохирургията работят четирима лекари и един специализант, а операциите стават все повече.
Неврохирургията е част от онази медицина, при която буквално виждаш как чрез ръцете и уменията си спасяваш човешкия живот, споделя д-р Руслан Николов, който работи в отделението от създаването му през 1991 година, а вече 20 години е и негов началник.
За немалко време отделението е било заплашено от затваряне, но убедеността в неговата потребност за населението на област Добрич е давала стимул, колкото и да е трудно, то да бъде запазено.
„Тогава се налагаше да отчитаме някои клинични пътеки, да отчитаме дейността си през неврологично и хирургично отделение на нашата болница. Работихме много трудно, с намален състав, но въпреки всичко сме се опитвали да не прекратяваме дейността си.“
Д-р Николов определя сегашната ситуация като много добра, защото лекарският състав е попълнен – има четирима лекари със специалност и една специализантка.
25-годишната д-р Ростислава Петрова е неврохирург с бъдеще. Тя е завършила Медицинския университет във Варна.
„Малките населени места много често остават пренебрегнати. Има нужда от млади хора, които трябва да дойдат и да работят тук. Най-лесно е да отидеш в големия град, а по-трудно е да останеш тук“, казва тя.
В началото, като „новобранец“, идващ директно от университета, д-р Петрова е работила в спешното отделение. Младите специализанти минават и през Covid отделението, което за тях е допълнителен опит, отчита тя.
През миналата година в Отделението по неврохирургия е извършен рекорден брой операции.
„Повече от 180 за година, но не само това. Те се промениха структурно, станаха по-сложни операции“, пояснява д-р Руслан Николов. По думите му това намалява нуждата пациентите да ходят в други, по-големи областни центрове и университетски болници.
Многото на брой и различни по тяхното естество операции са били и изключително добра школовка за специализантката д-р Ростислава Петрова.
„Това е много голям опит, който тепърва предстои да се надгражда.“
По думите на д-р Николов проблемите в Неврохирургията са свързани с недостига на медицински сестри и нуждата от по-добра техническа обезпеченост.
„За жалост обаче икономическата ситуация не разрешава да се отделят много средства за апаратура и за инструментариум. Надявам се, че по малко и постепенно, като има специалисти и има хора, това ще бъде допълнено и с апаратура, и с инструментариум и ще се получи още по-добър резултат.“
Снимки: Мая ЩърбановаОт 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той..