Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Петков: Няма да има страшни сценарии след мораториума

Ако някой си мисли, че ще постигне нещо със заплахи, това няма да е при нашето правителство, декларира премиерът

| обновено на 16.01.22 в 20:11
Премиерът Кирил Петков
Снимка: Пресслужба на МС

Не са се образували дисбаланси, които да избият след края на мораториума, каза в интервю за БНР министър-председателят Кирил Петков. По думите му опорните точки на различни говорители по тази тема ще бъдат разбити, когато се види, че „няма такива страшни сценарии“.

Според Петков от ГЕРБ се създават нагласи и паника, че цените на тока и газа са извън контрол. Той увери, че пакет от близо милиард и половина (лева - неуточнено, бел. ред.) ще влезе в подкрепа на бизнесите и ЕРП.

Мантрата, че като падне мораториумът, цените ще скочат до небето премиерът определи като „чиста пропаганда и глупости“.

„Темата се използва, за да се предизвика чувство, че правителството не си върши добре работата. Сметките ще покажат.“

Всичко е под контрол“, заяви Кирил Петков.

„Булгаргаз“ нито ще бъде разделян, нито нещо ще се случи на фирмата, поясни министър-председателят. По думите му „начинът на управление ще има само една цел – да максимизира най-доброто, което тя може да направи за цените на газа в България“.

Един от първите закони, които ще влязат за обсъждане, е този за КПКОНПИ, отбеляза премиерът Петков.

„Всички ще сме сигурни, че с работеща Антикорупционна комисия никой няма да може да си позволи да прави нерегламентирани действия на корупция, независимо от коя част на властта са те. Нещата, които ще се случват и в трите власти, ще бъдат обект на внимателно анализиране и потенциално разследване, ако има сигнали за корупция.“

В момента се мисли върху сценарии и механизми в посока „да няма човек, включително г-н Гешев, който да чувства, че никой не може да го разследва, ако направи или има информация, че е направил незаконни действия“, обясни Кирил Петков.

Премиерът каза още, че се подготвят промени, с които да стане възможно разследването на главния прокурор:

„Да се заложи сега в Плана за възстановяване това, което Европейската комисия отдавна е искала - да няма човек, който само Господ да бъде него, ще се предложи механизъм, който дори самия главен прокурор при провинения да може да бъде разследван. В момента мислим сценарии, които да не включват просто друг прокурор, защото там има конфликт на интереси, мислим вариант, където може би да бъде потенциално съдия, който да вземе временната роля на прокурор“.

Според Кирил Петков най-правилно е ръководителят на Антикорупционната комисия Сотир Цацаров да съкрати срока за напускане на поста, обявен за 1 март, защото след отнемане на достъпа му до секретна информация, той не може да си върши работата:

„След, мисля, първия период за обжалване той вече няма да има право на достъп до класифицирана информация, което до голяма степен маха възможността той да управлява комисията по надлежен ред“.

Все още няма име за нов председател на КПКОНПИ, стана ясно от казаното от премиера.

Не могат да бъдат нечии хора, а трябва да имат най-добрия капацитет и най-добрата репутация.“

По темата с пандемията и новия план на правителството за справяне със здравната криза, базиран върху заетите интензивни легла, Кирил Петков коментира, че за пръв път има толкова добре структуриран и логичен план.

Няма да се правят мерки, които са само номинални, без това наистина да се налага.“

След протестите срещу зеления сертификат и създаването на работна група, включваща критици и противници на ограничителните мерки премиерът поясни:

„Нашите врати винаги са отворени за дискусия. Винаги може да се научи нещо повече. Най-лошото, което може да се случи е, когато група хора се игнорират, капсуловат и започнат да стават агресивни. (...) Тази платформа ще даде възможност на тези хора да кажат своите виждания. Тя е консултативна. Аз искам да влезем в този диалог с хората, които не вярват във ваксини. Да се случи на база експертни мнения. Ако има аргумент, базиран на данни, ние винаги сме готови да го чуем. Отваряме диалога за съществени аргументи. В първата дискусия имаше добра посока – да се следи капацитета на леглата с кислород“, изтъкна Петков.

Като министър-председател въобще не ме е страх от никакви протести и от никакви хора да влизат където си искат, подчерта Петков и декларира готовност пръв да слезе при протестиращите, ако дойдат пред Министерския съвет.

Ако някой си мисли, че с някакви заплахи ще постигне нещо, това няма да е при нашето правителство.“

Преди посещението си в Скопие и преговорите с Република Северна Македония министър-председателят заяви, че въпросът е докато потвърждаваме съществуващата позиция, да се отворят и „всички безспорни неща“ за двете страни, така че нивото за компромис вече да бъде различно.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44