„Във всички държави, където те се прилагат както трябва, тези сертификати са ефективна мярка да възстановят част от социалните активности и да можем да се върнем към една нова нормалност. Това, което се случва е, че когато ние говорим за тях като дискриминация, като липса на права, затваряне и т.н. хората масово са против тях и те реално не могат да работят.“
В България хората започват да търсят начин как да се снабдят със сертификат, без да са сертифицирани, тоест да прецакат системата, подчерта Симидчиев.
„Ако всеки се стреми да прецака системата, ами, системата – това сме ние. И се прецакваме едни други.“
Според Симидчиев у нас мерките не се спазват, а разширяването на правата на част от хората се е превърнало в разделителна линия.
„По средата е някакъв баланс между локдауна и пълната свободия. Само че той трябва да бъде направен на базата на ясни критерии – кои са хората, които най-малко биха били увредени от това, кои са хората, които не носят риск за останалата част от обществото.“
Александър Симидчиев е на мнение, че зеленият сертификат балансира между двете крайности и не е дискриминация или ограничителна мярка, защото позволява да се съхрани мобилността.
Д-р Симидчиев коментира, че лекарите в болниците са „отвъд предела на силите си просто защото едни хора решават, че може да не се съобразим с елементарни научни правила“.
„Това не е обикновено грипче. Това е тежка респираторна инфекция, която отнася огромни количества хора, които иначе щяха да останат и да живеят.“
„Този вирус разкъсва тъканта на нашата общност и ако ние не направим така, щото да си възстановим усещането за това, че сме общност, да вярваме едни на други и да се доверяваме на това, че трябва да се съхраним като общност, минаваме на другия бряг и казваме – всеки сам си преценя, и се връщаме обратно в първобитнообщинния строй, където на малки групички само семейството е важно, никой друг не е важен. Всеки сам си преценя.“
Относно решението на премиера да сформира група с представители на критиците на мерките Симидчиев посочи, че това не е грешка, защото трябва да се говори. Неговият опит сочи, че след спокоен разговор двама от трима, с които е разговарял по темата за ваксините, се ваксинират.
„Този вирус се изменя по-бързо, отколкото можем да изграждаме колективен имунитет, затова колективният имунитет не е вариант, освен ако можем много бързо да го изградим, а ние не можем да го изградим толкова бързо с боледуването. Нещо, което не се случва и в колониите от прилепи, откъдето е тръгнал този вирус“, коментира пулмологът в предаването „Неделя 150“.
„Част от хората не приемат елементарните научни факти. Те искат с това, че примерно решават, че няма гравитация, да могат да ходят на няколко сантиметра над земята. Този вирус не се съобразява с това дали вярваме в него или не. Той заразява, той вкарва хора в болници, той убива“, изтъкна Симидчиев.
В България има 10-15 пъти по-висока степен загиване на хора, уточни той. По думите му това не се дължи на това, че хората са по-болни, по-бедни или здравеопазването е по-лошо.
„Това са факти, които са обективни, но на този фон това, което в момента не правим спрямо пандемията, довежда до това, че ненужно загиват десетки и стотици, дори хиляди хора.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В студиото на БНР са студенти от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Те идват при нас с покана към вас, да се насладите на тяхното изкуство. За тази цел в рамките на три дни – 25, 26 и 27 април те ще покажат своя труд в областта на театралното и филмовото изкуство напълно безплатно за публиката. Инициативата се провежда от 2005 година насам и се..
Определян е като папата на хората, на мира и милосърдието. Светла личност и истински духовен водач. Изпращат папа Франциск в последния му земен път Франциск стана вторият глава на Римокатолическата църква, който дойде в България - 17 години след Йоан Павел Втори. Посещението му през май 2019-а беше под надслов "Мир на Земята"...
Несигурността тегне над пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка. И докато водещи икономисти и финансисти, които по традиция се събират във Вашингтон за форума, обсъждат промените в глобалната търговия заради митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, самият той се прицели в управителя на Федералния..
Кой ще издържи по-дълго в търговската война между САЩ и Китай? Въпросът има не само икономически аспект, но и политически. На първо време икономиката на най-големия износител в света - Китай, ще страда. Еднопартийната система може да е най-големият враг на икономическия просперитет, но не е изключено да се окаже предимство, като по-скоро сплоти..
11-ото издание на националния фестивал "Семе българско" започва днес в Севлиево. Космическият глас на Валя Балканска и гайдата на Петър Янев ще дадат начало на фестивала "Семе българско", който вече е традиционен за Севлиево. Музикалната сцена е част от преживяването в двата дни, в които в градския прак "Казармите" се събират земеделски..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента Тръмп в Москва – Стив Уиткоф, и постигането на мир в Украйна е част от тези отношения. Това каза в интервю за БНР политологът проф. Огнян Минчев. По думите му, Тръмп има дългосрочен политически..
В ловешкото село Микре със заупокойна молитва и водосвет днес ще бъдат открити две паметни плочи на героите от селото, участвали в националноосвободителните борби. Паметните плочи са дарени от бившия председател на дружество "Традиция" Ивайло Танчев, поясни един от организаторите на събитието Светлана Тодорова- Ваташка. "Макар и малко,..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..