Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Люлин“ ще има втори храм - „Св. Патриарх Евтимий Търновски“

Снимка: Район Люлин

Днес е първата копка на втора църква за столичния жилищен квартал „Люлин“. Тя ще носи името „Св. Патриарх Евтимий Търновски“.

„Нещата са във финалната права на началото“, каза за БНР Иван Димитров от Инициативния комитет. Повечето хора в него живеят и работят в „Люлин“ или са свързани с района.

„Люлин“ е огромен район в София. Има само един храм. Сега амбицията е да се построи втори. Прекрасни символи търсим днес в този ден. Св. Патриарх Евтимий е ключова фигура, ключова светлина в нашата история.“

България все още няма храм, който да носи неговото име и да отчита неговата духовна, културна и историческа роля, отбеляза Димитров.

Засега са събрани средства за завършването му в груб строеж.

Очакванията са новата църква да бъде завършена до две-три години.

„Храмът е олтар за молитва, за връзка с нещо, което е по-голямо от нас, което може да осмисли живота“, изтъкна Иван Димитров.

Така изглежда проектът за новия храм
Така изглежда проектът за новия храм

Идеята е този храм да бъде жив. Около него е предвидена активна социална дейност, социална кухня, за да могат да се подпомагат хора в нужда. Проектът е изключително хубав и облагородяващ района.“

Президентът Румен Радев ще участва в тържествена церемония за първа копка на новостроящия се православен храм „Свети Патриарх Евтимий Търновски“ в столичния квартал „Люлин“. По време  събитието държавният глава ще произнесе слово.

Чуйте повече в звуковия файл. 

Снимки: Район Люлин



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27