Интересът към ваксините срещу Covid-19 е в застой, алармират лекари от имунизационните центрове в Благоевградска област. В разгара на поредната вълна и бясната скорост на разпространение на Омикрон варианта, скептицизмът на хората към ваксините е по-голям от страха да не се заразят.
Времето на опашките пред ваксинационните центрове отмина и това се забелязва натрапчиво. Коридорът пред имунизационния кабинет в РЗИ-Благоевград, който по традиция е най-предпочитаното място за ваксинация, е празен.
Данните на инспекцията показват, че от началото на седмицата досега са поставени около хиляда ваксини. Две трети от тях са втора игла и бустерна доза. С бустер вече са близо 18 хиляди жители на областта, което е под 5 процента.
Четвърта доза, която не влиза в статистиката, са си поставили само няколко лекари.
Дори стимулът за пенсионерите не се отразява на слабия интерес.
Медиците са изненадани от рязката промяна на картината, сподели пред БНР д-р Павлин Янкулски:
"Вариантът Омикрон не прави пробив във ваксините - последните данни показват, че 6 месеца след направена ваксина срещу Covid-19 има вероятност само леко да се разболееш, нищо повече, а при направена бустерна доза - тази вероятност съвсем, съвсем се минимизира. ... По същия начин и при преболедуването - оказа се, че това, че си преболедувал - не значи, че си защитен, като минат 6 месеца можеш пак да се заразиш. И такива случаи има - има и ваксинирани, които се разболяват леко, и преболедували, които се разболяват леко. Но тези, които не са нито ваксинирани, нито преболедували - обикалят болниците и се молят и за легла, и за лекарства".
Д-р Янкулски подчерта, че увеличеният интерес към ваксинирането, което се наблюдаваше в дните около Коледа и в началото на януари, е било заради интересът към поставяне на бустерни дози:
"Интересът към поставяне на първи ваксинационни дози не е скочил. От всички, направени до момента ваксини, около 10% са първа игла, всичко останало са бустерни дози".
Медикът изказа недоумение защо хората предпочитат да се заразяват и да преминат през всички рискове, усложнения и постковид синдроми, вместо да се ваксинира:
"Виждаме, че от ваксините няма никакви проблеми. Родиха се бебета, заченати по време на ваксинация, родиха се от ваксинирани майки, кърмиха се бебета от ваксинирани майки - нарочно изброявам най-деликатните моменти, към които всички сме много внимателни и ги отчитаме. Направиха се ваксини на хора с трансплантирани органи, с протези на сърдечните клапи, на какви ли още не рискови категории и се видя, че нищо не се случва. Ако хора - с всички тези тежки диагнози - се разболеят от Covid-19, много по-тежко е положението и фактите го говорят. Толкова много смъртни случаи има в България вече".
Недопустимо е лекар да говори срещу ваксините, категорично заяви д-р Янкулски.
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..