Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съществува риск от влошаване на подкрепата за хиляди хора в уязвимо положение

Социални домове пред затваряне заради непосилните сметки за отопление

Център за настаняване от семеен тип в Кърджали
Снимка: БГНЕС

Центровете за работа с хора в риск са пред затваряне заради непосилните за плащане сметки за ток и газ.

Омбудсманът Диана Ковачева предупреди  в писмо до държавните институции, че повече от 24 неправителствени организации, доставчици на социални услуги, търсят съдействие, защото не могат да покрият разходите си за електроенергия, природен газ и заплати.

Така на практика е застрашено нормалното функциониране на този вид услуги и съществува реален риск от влошаване на подкрепата за хиляди хора в уязвимо положение.

Защо социалните услуги останаха встрани от решенията за подпомагане на засегнатите сектори от високите цени на енергоносителите - отговорите дава  Петя Демирева, която управлява НПО и предоставя услуги в община Троян - Дом за стари хора и Домашен социален патронаж.

"Това, което се случи от началото на тази година е, че ние останахме без държавен бюджет. Тоест ние станахме с бюджета, делегиран от миналата година.

Сега с нарастването на цените на енергоносителите, което е значително, ние купуваме за декември месец мегаватчас на ел.енергия за 456 лв.за,  като за 2020 г.  е било 126 за мегаватчас...

Там където се отопляваме на дърва, е малко по-поносимо като цени.

Сега сме изправени и пред втори проблем - от началото на годината в сила е и новата Наредба за заплащане на труда на служителите в социалните услуги, но въпреки плюсовете в нея, при положение, че няма актуализация на бюджета, ние не бихме могли да осигурим това заплащане, дори има риск да ни осъдят, че не не изпълняваме Наредбата.

Третият проблем е за таксите за ползване на социалните услуги, които също нараснаха заради всички тези повишения на разходите - за отопление, храна, лекарства. Сега от новата година таксата ще бъде по-висока", поясни още Демирева.

Така, по думите ѝ,  хора ще останат или извън домовете, или домовете ще трябва да свият разходите за отопление или храна.

Демирева очаква държавата да подкрепи в спешен порядък социалните услуги.

Петя Демирева е експерт и методист в областта на социалните политики, услуги и подпомагане, управител на Бюро за социални услуги „Хуманност и дълголетие“ ООД.


Още по темата в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07