Президентът Румен Радев определи като прибързано посещението на премиера в Скопие. Кирил Петков не се съгласи с оценката на Радев.
Коментирайки освобождаването на директора на „Булгаргаз“, президентът отбеляза, че се тревожи за инфлацията – как българите се справят с растящите цени и високите сметки, както и за бъдещето на енергетиката.
Румен Радев смята, че когато правителството сменя ръководство на дружества трябва да гарантира, че няма да има частни посредници при доставката на синьо гориво, а България ще го получава на по-добри цени. И предупреди:
„В тази си дейност кабинетът да не се изкушава по наследения управленски модел, който използваше службите, бордовете, регулаторите за разправа и за прокарване на частни интереси, който обвиняваше в нарушение на закона. Защото, ако се използва същият подход, то няма да постигнем по-различни резултати от наследството на Борисов“.
Премиерът Кирил Петков увери, че няма намерение да връща стари управленски практики, но защити освобождаването на директора на „Булгаргаз“.
„Това беше правилното решение и оттук нататък трябва да се знае, че така ще бъде. Всеки, който се опитва да направи грешни решения, които да струват на всички българи, ако успеем да докажем, че това е факт, няма да се колебаем нито секунда да направим точно подобни решения и за всички други дружества.
Новият борд, първото нещо, което направи, е да намали цената с 18% като предложение към КЕВР“.
Президентът определи като „прибързано“ посещението на премиера в Република Северна Македония.
„Аз съм имал откровени разговори с него. Важно е също така българската дипломация да осъществява пълноценно своя професионален капацитет, да не се доверява на експертиза отвън и да на се поддава на външен натиск“.
Кирил Петков не се съгласи с оценката на Румен Радев и определи посещението си в Скопие не като прибързано а като „ужасно много закъсняло“.
„Нямаше да понеса да забавя това посещение, ако не искаме Балканите да останат най-бедната, най-корумпираната, най-некоординираната… място в Европейския съюз, подходът трябва да бъде сменен“, каза Кирил Петков.
Парламентарните групи в предишното НС, а не правителството, са взели решение България да бъде домакин на форума на ЮНЕСКО, от чието провеждане този кабинет се отказа в началото на мандата си. Това стана ясно от изявление на премиера Росен Желязков по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутат от "Възраждане". "Оставам на страна..
България ще участва на ниво заместник-министър на отбраната на заседанието на т.нар. "Коалиция на желаещите", което ще се проведе в Брюксел на 10-ти април, съобщиха за БНР дипломатически източници. Домакини на страните, които са готови да допринесат за "гаранциите за сигурност" за Украйна в рамките на евентуално мирно споразумение, ще бъдат..
Ако отворите Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 - ра година, документ приет преди около две години, съвсем ясно ще прочетете, че в проектите за между 6 и 9 милиарда лева, които трябва да се реализират, приоритетно ще участва българската отбранителна промишленост. Ще прочетете също, че "създаването на национални способности е от..
Заради многото инциденти вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов е забранил преминаването на влакове на червен светофор и поемането на нощни дежурства от началници на гара, за да не се претоварват. Това са част от спешните мерки за справяне с проблема, съобщи по време на парламентарния контрол министър Караджов в отговор на..
Еврокомисарят за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защита на потребителите Майкъл МакГрат ще бъде на посещение в София в понеделник. Той ще обсъди въпроси, свързани с правосъдието и върховенството на закона с членове на кабинета, и с гражданското общество, съобщават от Европейската комисия. Еврокомисар МакГрат ще се..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че търговската война между САЩ и съюзниците им не трябва да се отрази на отбраната. Той не смята, че търговските мита, наложени от Съединените щати на техните съюзници, са в нарушение на член 2 на НАТО, който гласи, че членовете "ще се стремят да премахнат конфликта в своите международни..
В Свищов днес беше почетена паметта на 12-те деца, които загинаха преди 21 години във водите на река Лим, на границата между Сърбия и Черна гора на връщане от екскурзия в Дубровник. Животът продължава, казват почернените роднини и се опитаха да дадат кураж на бащата на 12-годишната Сияна, която тази седмица загина при катастрофа на пътя край..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..