„Ситуацията може да се интерпретира по два начина. Едната интерпретация, видяхме в медии, близки до предишните управляващи и се лансира от анализатори, които не харесват сегашното управление: ето, най-после дойде този раздор, за който предупреждавахме от месеци – между президента Румен Радев и Кирил Петков. Аз имам друга интерпретация – добре, че по висшите институции в България не се говори по всички въпроси с един и същ глас, хубаво е, когато се чуват различни мнения и има критика, базирана на факти“, посочи Петър Чолаков в предаването „Преди всички“.
„Петков трябва да бъде доста по-внимателен, защото има младежко дръзновение, включително при посещението в Северна Македония“, смята Чолаков, според когото предупреждението на президента е било добронамерено.
Според него жестът на държавния глава на РСМ Стево Пендаровски чрез срещата му с ОМО „Илинден“, „една много странна организация, която практически може да бъде определена като сепаратистка“, е „меко казано провокация спрямо българските институции“.
Относно реакцията на премиера Кирил Петков след критиките на президента Румен Радев политологът отбеляза:
„Отговорът на Петков показа, че г-н Петков няма да бъде воден за носа, ако някой е смятал това нещо. Че имаме президент, който дирижира или ще дирижира редовното правителство в България. Тази теза отпада.“
Предлаганите от ДПС промени в Конституцията са опит да бъде откраднато знамето на промяната, подчерта Петър Чолаков.
„Това, което от ДПС се опитват да кажат, е – партиите на промяната не са четири, партиите на промяната са поне пет и една от тези партии е ДПС. Защото тези промени, които те предлагат, много от тях, съвпадат с това, което се лансира като идеи и от ПП, и от президента.“
„Това е опит на ДПС да подмени политическата реалност. Нещо, което е много добре познато в психологията – тази техника се нарича „затъмняване“. Българският народ го е казал много точно – правят ни на луди. Аргументът на ДПС е много хитро поставен“, допълни Чолаков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..