Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Александров: Клиповете с насилие между деца нарушават обществения ред

Според училищния директор законодателството трябва да се адаптира към дигиталния век, в който живеем

Асен Александров
Снимка: БГНЕС

Всички живеем в дигитален век, а това не присъства по никакъв начин в законодателството. Това заяви пред БНР директорът на столичното 51 СУ „Елисавета Багряна“ Асен Александров, който е и председател на Сдружението на директорите в средното образование. 

Екипът на училището адресира до няколко парламентарни комисии предложения за преглед на нормативната база във връзка със зачестилите случаи на насилие сред подрастващите, които се документират и публикуват в социалните мрежи и се излъчват в традиционните медии. Темата беше обсъдена в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в Народното събрание. 

Според училищния директор е налице единствено възмущение, но „в цялата страна, за толкова години, при толкова случаи, няма нито едно дете, нито един родител, който да е понесъл някакво следствие от това, което се е случило“.

Ако целта на качването на клипове с насилие е да се хванат извършителите, то трябва да има система, която позволява качването на подобни клипове, така че да стават видими за органите на реда, а медиите да се намесват тогава, когато властта не иска да се намеси, смята Александров.

Предложихме глоби за родителите. Те казват – това няма да помогне. Защо да не помогне? Във всичките други държави има отговорност на родителите при такива прояви на техните деца. Друго, което беше като аргумент срещу налагането на санкции – че ако има такива санкции, няма да се качват такива клипове и ще остават неразкрити. Е, сега, като са разкрити, какви са последствията“, коментира Асен Александров в предаването „Преди всички“. 

„Разбира се, че само със санкции няма да стане. Винаги има две страни. Едната е превенция, другата е санкция. Това, което искаме, е поне някъде, в някакъв документ да се фиксира, че качването на такива клипове с цел унижение, в мрежите, е някакво нарушение на обществения ред.“

„Ако този месец сме видели 3 клипа, те не са 3, а 33, защото другите сме ги предотвратили. И тези 3 щяхме да предотвратим, или поне част от тях, ако на децата е изяснено, че това е нарушение“, заяви директорът.

Сега действа Закон за противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, който е от 1960 година, напомни Александров.

„Там текстовете изобщо не го предвиждат като някакво наказание. В момента тези деца, които всички видяха, че бият техния съученик, че го влачат, че го унижават, ние не можем дори със забележка да ги накажем в училището. Нито едно от тези деца не е получило каквато и да е санкция.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Слава Савова

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..

публикувано на 26.12.24 в 13:01
д-р Владимир Сотиров

Д-р Владимир Сотиров: Няма анализ на психиатричното здраве на нацията

В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва  доц. д-р Мая Стоименова, която има..

публикувано на 26.12.24 в 10:06
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50