Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

150 години от рождението на Гоце Делчев

Доц. Наум Кайчев: Очакваме нашите колеги от Скопие на уговорената съвместна среща на 25 февруари

Очевидно определени среди в Скопие мислят, че ще вкарат македонизма и в самия Европейски съюз

Снимка: община Благоевград

Днес, 4 февруари, се навършват 150 години от рождението на Гоце Делчев - идеолог и ръководител на борбите за освобождение на Македония и Одринска Тракия, и присъединяването им към майка България.

Във времена на продължаващи опити за присвояване на българската история, почти ежедневни провокации към страната ни от официалните власти в Северна Македония и пренебрегване на договора за добросъседство, ще трябва да преживеем и отказа от крехката традиция да се поклоним заедно пред паметта и святото дело на Гоце Делчев.

В Благоевград  се намира мемориалът-костница на Делчевия род и училището – наследник на Българската мъжка гимназия в Солун, чийто възпитаник е Гоце Делчев.

34 години след освобождението на България населението от Македония и Одринско остават под османското иго. И няма ден, в който да не мечтаят за свобода. И няма къща без герой, готов да даде живота си за нея. Гоце Делчев не я дочаква. Убит край село Баница, по време на подготовката на Илинденско-Преображенското въстание.

Този свиден и велик герой на България, по-късно бива предаден като значимост и идеология. Васалската политика на България след 1944 година поставя под съмнение българското самосъзнание на хората от Македония и под натска на младата Югославска федеративна република костите на Гоце Делчев са преместени в Скопие.

Малцина обаче знаят , че тленните останки на неговият баща – Никола Делчев, се намират в двора на благоевградския храм „Въведение Богородично“. След гибелта на трима от синовете му и смъртта на съпругата му Султана , бащата на Гоце Делчев заедно с петте си дъщери и единствения оцелял син Христо, поема от родния Кукуш / днес Килкис, Гърция/ по тежкия път на бежанците и се заселва в Горна Джумая.

Мемориалът-костница „Делчев род“ е проект на арх. Богдан Томалевски и скулпторът Иван Нешев и е открит през 1980 година. Забравата години след това води до сериозно компрометиране на красивите мозайки и едва през 2019 започва тяхната реставрация. Един от инициаторите за възстановяването на живата помет и обществен интерес към мемориала - костница на Делчевия род е Цоня Кръстева, председател на женското дружество на ВМРО-Благоевград. Тя е и част от амбицията 150 годишнината от рождението на Гоце Делчев да бъде отбелязана подобаващо, извън традиционното шествие и поднасяне на венци и цветя пред внушителния паметник на Гоце, на площад „Македония“ в областния център

доц. Наум Кайчев  Снимка: БГНЕС

"Ние всъщност не знаем до момента какви са били договореностите между България и РСМ на какво ниво да бъдат съвместните чествания за 150 годишнината от рождението на Гоце Делчев", коментира пред БНР доц. Наум Кайчев, член на Българо-македонската  комисия по исторически и образователни въпроси.

"Сега виждаме, че равнището е министри. Това е едно равнище, което е възстановяване на една традиция и едни акт на 4 февруари 2019 година, така че не е някаква свърхнова крачка. Но все пак едно положително събитие.

Жалкото е, че то минава в сянката на едно нежелателно говорене към възможността за общо честване на годишнината на Гоце Делчев. Всъщност това трябва да е преспективата -  виждането, че България и Северна Македония са обединени от общата почит към личността на революционера.

"Работата на съвместната ни комисия не може да се замразява за две години, за нас това е неприемливо. Очакваме нашите колеги от Скопие на уговорената отдвана съвместна среща на 25 - 26 февруари. Договорене е да имаме три заседания до средата на май.
Не е и в правомощията на колегата проф. Драги Георгиев да иска замрязаване.
Съвместната комисия е институция на Междудържавния договор за сътрудничество, добросъседство и приятелство и се регулира от съответните държавни органи в двете страни", уточни доц .Кайчев.

По думите му това е станало под натиск на определени среди от Скопие (среди и извън правителството ), които не желаят разбирателство между двете страни по историческите въпрос. И те смятат, че  този македонизъм ще остане непокътнат и в прехода към ЕС и ще влезе в самия Европейски съюз. Това е невъзможно, защото този македонизъм присвоява история и културно наследство на съседните народи", заяви доц. Кайчев.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди протестираха в Словакия срещу външната политика за по-тесни връзки с Русия

В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо е един от малкото съюзници на Кремъл в рамките на Европейския съюз, който привлече Братислава..

публикувано на 10.01.25 в 22:24

Тази вечер се проведе пореден протест в Сливен в защита на Природен парк "Сините камъни"

В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад мнението, че с тези решения на Общинския съвет и Областна администрация ще бъде нарушен екологичния баланс..

публикувано на 10.01.25 в 21:34

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и регионалното развитие, за да проверят лично как е организирано преминаването през буферните паркинги..

публикувано на 10.01.25 в 21:26

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед се срещна в Бейрут с новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун. Необходимостта ЕС да подкрепя..

публикувано на 10.01.25 в 20:57

Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация на САЩ относно санкциите срещу NIS

Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация, която ще поеме властта в Съединените щати по-късно този месец, за да смекчи удара от санкциите, наложени днес от Вашингтон срещу основната сръбска нефтогазова компания. Това съобщи президентът Александър Вучич. САЩ наложиха най-строгите и всеобхватни санкции спрямо руския петрол Той..

публикувано на 10.01.25 в 20:38
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп няма да понесе наказание заради осъдителната си присъда

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп беше осъден на безусловно освобождаване в петък, след като беше признат за виновен по обвинения във фалшифициране на бизнес документи за прикриване на подкуп даден на бивша звезда от филми за възрастни. Присъдата срещу Доналд Тръмп е безпрецедентна в американската история. Той я чу чрез..

публикувано на 10.01.25 в 20:26

Непризнатата Приднестровска република в Молдова удължи извънредното положение с един месец

Властите в непризнатата Приднестровска република в Молдова обявиха, че икономиката е пред срив и удължиха извънредното положение с един месец. Прекъсването на доставките на природен газ от Русия от началото на този месец доведе до ежедневен режим на тока, отопление на дърва, затваряне на фабрики и загуба на десетки хиляди работни места,..

публикувано на 10.01.25 в 19:49